Jak zajistit bazén během dovolené?

 Exterier 
10. června 2018 16:14 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Neobejde se bez náležité péče, zvláště v sezoně Shutterstock
V horkých letních dnech je bazén na zahradě radost. Neobejde se ale bez náležité péče, obzvlášť v sezoně. Jak se o něj postarat, když potřebujete odjet na dovolenou a chcete, aby voda byla i po vašem návratu připravená ke koupání?

Bazén se nebojte přechlórovat, koupat se v něm nakonec v následujících dnech nebudete. Výsledná dávka chlóru by měla být oproti normálu asi trojnásobná. Pokud bude hodnota nižší, v bazénu hrozí během vaší nepřítomnosti přemnožení řas a zelená voda nevhodná ke koupání. Zabránit tomu můžete rovněž i preventivním použitím přípravku proti tvorbě řas.

Vyčistěte filtraci a zapněte ji

Filtry byste měli vyčistit, a to bez ohledu na typ filtrace. Zapotřebí to bude u pískové i u kartušové. Čeká vás vyprání filtrační vložky i propláchnutí náplně. Majitelé moderních typů opatřených časovačem jsou v takové situaci rozhodně ve výhodě.

Filtraci bude totiž potřeba zapínat denně, alespoň na čtyři hodiny, ideálně na víc. Vhodnou dobu si můžete určit sami, a to na základě velikosti bazénu i výkonu vaší filtrace. Nechávejte ji puštěnou podle toho, kolik vody stihne přečerpat. Pamatujte na to, že by se každý den měla všechna voda v bazénu vyměnit alespoň jednou, někteří odborníci doporučují i dvakrát.

Jestliže možnost filtru s časovačem nemáte, poproste někoho ze známých, rodinných příslušníků nebo třeba sousedů, aby bazén po dobu vaší nepřítomnosti zkontroloval.

Nezapomeňte bazén přikrýt

Bazén byste před odjezdem měli důkladně zbavit veškerých nečistot usazených na dně nebo na stěnách. Musíte zabránit i tomu, aby se do vody dostal hmyz, listí a další nečistoty. Proto bazén před odjezdem pečlivě přikryjte plachtou. Až se vrátíte, v podstatě se můžete rovnou koupat, pokud bude voda na pohled čistá. Pro jistotu se doporučuje zkontrolovat pH a také zapnout filtraci.

Co dělat, když je voda zkažená?

Riskli jste to, vodu v bazénu nevypustili a po návratu na vás čeká nepříjemné překvapení? Výskyt řas poznáte už pouhým pohledem, voda je zelená nebo dokonce černá. Dá se s nimi ale bojovat i v okamžiku, když už se objeví.

Jako první pomoc vám poslouží přípravky schopné dodat takzvanou šokovou dávku chlóru, bez kterého se v tomto případě už neobejdete. Většinou najdete i slova Chlor Shock v názvu. Použít můžete Savo bazénovou chemii, při výrazném rozmnožení řas se hodí i Savo originál. Ovšem pozor, Savo Originál se na běžnou údržbu bazénu v zásadě nehodí, byť jej někteří majitelé používají. Na rozdíl od k tomu určené bazénové chemie totiž nedokáže zajistit postupné uvolňování chlóru, který tak příliš rychle vyprchá.

Vodu je možné i takzvaně vyvločkovat. V podstatě to znamená, že zákal, který se objeví v bazénu, speciálním přípravkem upravíte tak, aby šel klasicky odfiltrovat. Produkty k tomuto účelu vytvořené poznáte v obchodě snadno, vločkovač se přímo jmenují. Aplikujeme je po 24 hodinách od přidání Chlor Shocku.

Pozor, než začnete, bude ale nutné upravit pH vody. Optimální hodnota se pohybuje v rozmezí 6,8 a 7,6. Pakliže bychom tyto hodnoty nedodrželi, hrozí, že vločkovač bude méně účinný.

Vločkovače vždy dáváme do vody v průběhu filtrování. Voda se bude filtrovat minimálně tři hodiny, v závislosti na stupni znečištění i déle. Malé zbytkové množství vloček můžete posléze vyluxovat vysavačem. Voda by měla ve výsledku čirá, pakliže tomu tak není, podle potřeby můžeme celý postup ještě opakovat.

Tam, kde žádná chemie nepomůže, samozřejmě nezbývá, než vodu přece jen vypustit a naplnit bazén znovu. Jaký bazén si pořídit jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině