Využijte slunce k provozu úžasného letního osvěžení. Hodí se i na malou zahradu

 Exterier 
07. června 2018 15:20 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Zahradní solární sprcha skvěle osvěží Shutterstock
Letní teploty letos přišly o poznání dříve a snad každý si v tomto počasí rád dopřeje osvěžení ve vodě. Jenže každý nemá tak velkou zahradu, aby si na ní mohl postavit zahradní bazén a chodit denně na koupaliště se zase prodraží. Existuje ale jedno řešení, které ocení i majitelé malých pozemků.

Velmi dobrou alternativu letního osvěžení nabízejí solární sprchy. Mají spoustu výhod. Jejich pořízení není nijak nákladné, dokáží skvěle osvěžit, vejdou se i na opravdu miniaturní zahradu a o provoz se postará sluneční energie.

Pokud si i vy pohráváte s myšlenkou, že si letos na zahradu solární sprchu pořídíte, měli byste vědět, co trh nabízí. Někdo například chce sprchu, kterou si zvládne sám instalovat, další touží po zařízení, které nebude náročné na údržbu. Poradíme vám, na co se při výběru solární sprchy zaměřit.

Druhy solárních sprch

Na zahradách se zřejmě nejčastěji setkáte se solárními sprchami pevnými, ty jsou přidělané k pevné podložce. Můžete je umístit například na zámkovou dlažbu, na dřevěnou podlahu nebo na betonový patník. 

Dále jsou velmi oblíbené solární sprchy přenosné. Díky jejich lehkosti nebudete mít nejmenší problém se sprchou manipulovat. Největší rozdíl oproti solárním sprchám pevným je v tom, že mají podstatně menší zásobník na vodu. Její instalace je jednoduchá, zvládne ji každý. Solární sprchu stačí umístit na zvolené místo, dále se jednoduše napojí na zahradní hadici, takže není potřeba speciální přípojka nebo složitá instalace. Nevyžaduje žádné stavební práce ani úpravy a je možné ji kdykoli přemístit na jiné místo.

Pro instalaci solární sprchy je potřeba vybrat vhodné místo, na které dopadá nejvíce slunečních paprsků. Určitě není vhodné ji umisťovat v blízkosti vysokého stromu, domu, pergoly nebo jiné stavby.

Jak solární sprcha funguje

Tělo solární sprchy se vyrábí z plastu nebo z hliníku a funguje jako zásobník vody, do kterého se vejde až 35 litrů vody. Tato část sprchy funguje zároveň jako solární kolektor. Jedná se o zařízení, které přeměňuje sluneční záření dopadající na zemský povrch na jiný druh energie, na něco, co lépe využijeme. V tomto případě nám tedy ohřívá vodu.

V letních dnech se stává, že teplota vody v zásobníku vystoupá dokonce až na 60 °C. A právě z toho důvodu je součástí solárních sprch také mísící baterie, která vám umožní zvolit si teplotu vody přesně takovou, jakou si přejete. Solární sprcha ušetří energii za ohřev vody a tím pádem i vaše peníze.

Jestli se pod vaší novou sprchou bude osvěžovat celá rodina, raději se zaměřte na sprchy s minimálním objemem 20 litrů a více. Pro více lidí je to mnohem praktičtější varianta.

Zapojení sprchy

Abyste si sprchu užili co nejdéle v roce, pátrejte po takovém místě, na které svítí sluníčko většinu dne. Také myslete na to, jak často budete sprchu využívat. Proč? Jde o to, aby stihla voda uschnout nebo odtéct - vyhnete se tak rozbahněné zahradě. 

Samotnou instalaci zvládnete levou zadní. A to i v případě, že se nepovažujete za zručné kutily. V podstatě stačí, když sprchu propojíte s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek a zahradní hadice. Žádnou vědu v tom nehledejte.

Péče

Hlavní zásada zní: v teplých dnech pravidelně měňte vodu. Ve vodě se totiž množí bakterie. V případě, že sprchu nepoužijete déle než 3 dny, sprchování není příliš hygienické.

Další nepřítel zahradních solárních sprch je vodní kámen. Pokud se tedy potýkáte s tvrdou vodou, občasnému čištění hadice i ostatních součástí sprchy se nevyhnete. S údržbou vám pomůže ocet, ten si s usazeným kamenem hravě poradí.

Na zimu je třeba sprchu vypustit a vysušit a poté uložit dovnitř budovy. Pokud toto neuděláte, voda ve sprše zamrzne a může ji poškodit.

Na co si dát pozor

Než si některou ze solárních sprch objednáte, přesvědčte se, že je stabilní a hravě odolá i většímu větru. Také si promyslete, zda se vám bude hodit polohovací sprchová hlavice, ta není u všech sprch samozřejmostí.

Pokud si sprchu pořizujete jako doplněk k bazénu, poohlédněte se po takové, která má i malý kohoutek umístěný dole, který slouží ke sprchování nohou. Tuto praktickou vychytávku oceníte před každým vstupem do bazénu. Některé modely jsou vybaveny také podložkou, abyste nemuseli během sprchování stát přímo na trávě nebo nohami ve špinavé vodě. O tom, jak vybrat správný zahradní bazén, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu