Jak zajistit pračku, aby neskákala?

 Technika 
03. června 2018 11:51 / Jan Novák
  3
📷
4 fotografie v galerii
Neposedné jsou letité pračky i nové stroje Shutterstock
Neposedná pračka, která při ždímání skáče, může potrápit nejednoho z nás. Problém se objevuje u praček, které jsou nějaký čas v provozu, a bohužel i u těch nových. Nabízíme vám několik triků, jak si s tím poradit.

Skákající pračka přináší velmi otravný rachot, ale i další nepříjemnosti, jako například zatarasené dveře místnosti v případě malé koupelny. Pračka, jež se rozhodne při ždímání vyrazit na cestu skrz koupelnu či prádelnu, dokáže poničit například sprchový kout nebo podlahu. Jak se starat o pračku, jsme psali zde.

Vyrobte si nádobu na spodní část pračky

Koupě nové pračky není v tomto případě řešením. Dříme-li ve vás domácí kutil, zkuste si na spodní část pračky vyrobit nádobu. Pračka do ní musí přesně pasovat. K výrobě budete potřebovat jen pár finančně nenáročných věcí - masivní dřevěnou desku, latě a nářadí.

Ze všech čtyř stran masivní podstavy, která bude stejně velká jako spodní deska pračky, přivrtejte latě. Budou fungovat jako ohrádka a ve spojení s masivní deskou vytvoří hlubší nádobu. Tento výrobek je poté třeba přivrtat k zemi. Do hotové přivrtané nádoby už jen stačí zasadit pračku, a tím maximálně omezit její pohyblivost.

Správná hmotnost je důležitá

Mnoho uživatelů dělá také chybu při používání pračky. Již při výběru takového zařízení nahlédněte do parametrů a zaměřte svůj pohled na maximální hmotnost. Velké číslo vás sice může ohromit, avšak pokud nejste schopni buben při běžném provozu natolik zaplnit, raději volte menší.

Jestliže jde o pračku, kterou máte už nějaký čas v domácnosti, nahlédněte do návodu k obsluze, a vyhledejte údaj o hmotnosti. Pokud buben příliš přetížíte nebo naopak dostatečně nezatížíte, pračka bude nevyvážená a zcela jistě bude u ždímání skákat. Raději tedy se svým prádlem počkejte, až budete mít ve stejné barevnosti dostatečné množství prádla, a až poté se vrhněte na praní.

V některých případech postačí jen zkontrolovat zásadní okolnosti. Pokud například nejsou na vině staré a opotřebované tlumiče, může být za skákáním ukrytý problém nerovné podlahy. Pokuste se tedy zařízení přesunout nebo jen vyrovnat terén.

Není třeba ihned rekonstruovat koupelnu. Použijte vodováhu k určení, zda-li je vaše koupelna rovná. Jestliže je nevyvážená, dle sklonu rozhodněte v jaké části pračku podložit. Využít lze například uříznutý dřevěný kus z prkna nebo v případě malé nerovnosti jen karton.

Nastavte nižší otáčky

Jestliže se pračka dál v provozu přesouvá, vyzkoušejte nastavení nižších otáček. Prádlu tím neškodíte, dokonce bude méně pomačkané a při sušení půjde lépe vyklepat. Pračka tak sníží svou sílu, utlumíte rachot a předejdete i zmíněnému skákání. Postačí například snížení z 1200 na 800.

Pomoci může i koupelna složená z masivního nábytku. Postačí pračku vsadit na rovný povrch napevno mezi dva kusy stabilního nábytku, kterými bude zajištěna. Pokud nejsou okolní skříňky prosklené, vibrace jim neuškodí a pračka se ani nehne.

Pračku zabudujte napevno

Pokud jste se rozhodli, že pračce zabráníte v pohybu stůj co stůj, lze upravit koupelnu tak, abyste skákání odstranili úplně. Podobně jako bývá zabudovaná myčka v kuchyňské lince, můžete pro vaši koupelnu vytvořit také podobnou variantu.

Vytvořte si nebo kupte koupelnový set. Ten by měl obsahovat otvor právě pro vaši pračku, kde bude pevně zasazená a případně další, podle vašich požadavků. Tím jsou například myšleny otvory pro umyvadla, skříňky, police a další.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu