Okrasné trávy jsou nádherné a zbaví vaši zahradu šedi

Třeba pampas dvoudomý má listy vysoké až metr a stébla přesahující dva metry
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
28. května 2018 15:58 / Shutterstock
  4   0
Až donedávna byly okrasné trávy na zahradách spíše vzácností. V poslední době se to změnilo - všimli si jich zahradní architekti i majitelé zahrad. O místo, které si ozdobnice, bezkolenec, třtina a jejich příbuzní získali, už tak nepřijdou.

Záhon, skupinu trvalek či pohledové místo v trávníku si lze představit bez jejich dekorativních listů a jemných stébel stěží. A co teprve v zimě, když šedivou zahradu zasype sníh. Ve smutném ročním čase jsou husté trsy jedním z mála ostrůvků, na které stojí za to se podívat. Jak je zazimovat, jsme psali zde.

Okrasné trávy mohou kralovat smíšenému záhonu, opticky oddělit a zaclonit terasu či místo posezení nebo růst samostatně v trávníku. Sluší jim to v tradiční venkovské zahradě stejně jako v městské předzahrádce. Opravdu doma jsou ale v moderní zahradě, kde jejich jemné linie dokonale souzní s geometrickým uspořádáním.

Okrasných trav jsou desítky druhů

Ve skupině okrasných trav a jejich příbuzných, travin z čeledi šáchorovitých a sítinovitých, se najdou desítky rodů s nespočtem druhů a odrůd. Jsou mezi nimi letničky i dlouhověké trvalky, drobné druhy vhodné jako doprovod i nepřehlédnutelné dominanty.

Mezi nejznámější mohutné trávy patří pampas dvoudomý, ozdobnice obrovská a čínská, třtina špičatokvětá, chrastice rákosovitá, kavyl obrovský a bezkolenec rákosovitý. Krásné a nenáročné jsou i o něco menší dochany a drobnější kavyly.

Vesměs se jim daří na slunných stanovištích. Výjimkou je bezkolenec rákosovitý, který může bez problémů růst i v polostínu. Hledáte-li trávu na stinné stanoviště, vyzkoušejte některý z drobnějších druhů, třeba biku lesní nebo ostřici Morrovu. Na půdu nejsou náročné, vyhovuje jim běžná, výživná zahradní zemina. Slunomilné druhy pocházející ze stepí dávají přednost chudé, dobře provzdušněné půdě, zatímco stínomilné trávy, jejichž domov je v lese, vyžadují půdu s vyšším obsahem humusu.

Péče zahrnuje jen jarní sestřižení listů

Péče o mohutné trávy obnáší prakticky jen jarní sestřižení listů a stébel těsně nad zemí. Při tom dejte pozor, abyste nepoškodili pupeny, které jsou už připraveny k vyrašení. Na podzim rostliny nestříhejte. Sebe byste připravili o okrasu zimní zahrady a trávy byste zbavili přirozené ochrany před nepříznivým počasím.

Většina druhů a odrůd také bez problémů přezimuje, potíže jim může působit jen zimní vlhko. Výjimkou je pampas dvoudomý, který potřebuje zimní kryt. Ideální čas pro výsadbu je na jaře, ale kontejnerované rostliny, které se běžně prodávají, můžete vysazovat po celou sezonu. Na jaře je také dobré rostliny přihnojit buď kompostem, nebo minerálním hnojivem.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egypt po letech otevřel Lomenou pyramidu. Její stavbu provázely problémy se statikou

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu