Oživte interiér nábytkem ve tvaru písmen. Vyrobit ho zvládnete i sami

 Tipy a inspirace 
24. května 2018 15:39 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nábytek ve tvaru písmen působí velmi originálně Pinterest
Přemýšlíte, jak oživit svůj byt? Možná vás nadchne nábytek ve tvaru písmen. Má v sobě vtip, hravost a nápaditost. Navíc se hodí do jakékoliv místnosti. A pokud toužíte po naprostém originálu, jednoduše si nábytek vyrobte sami, poradíme, jak na to.

Každého čas od času napadne změnit vybavení bytu. Pokud jste alespoň trochu šikovní a nechybí vám kreativita, může být nábytek ve tvaru písmen to pravé pro vás. Když si ho navíc vlastnoručně vyrobíte, ušetříte nějakou tu korunu a ještě získáte kousek, který nikdo na světě mít nebude.

Nábytek ve tvaru písmen se dá vyrobit ze dřeva, ale klidně lze použít i MDF desky, které jsou k dostání v každém hobby marketu. Jejich výhodou je dobrá opracovatelnost (broušení, hoblování, vrtání atd.), možnost frézování v ploše i hraně, jsou vhodné pro barvení i lakování a mechanické, technologické i fyzikální vlastnosti jsou srovnatelné s masivním dřevem. O dřevotřískových deskách jsme blíže psali zde. A jak může takový nábytek ve tvaru písmen vypadat, se můžete inspirovat v naší fotogalerii.

Potřebný materiál

Například na nábytek ve tvaru písmene A budete potřebovat:

 • MDF surové 12/13 mm
 • 1 x kryt 700 x 274 x 13 mm
 • 2 x bočnice 887 x 274 x 13 mm
 • 1 x spodní strana krytu 500 x 274 x 13 mm
 • 2 x střední díly 500 x 274 x 13 mm
 • 4 x vnitřní strany 350 x 274 x 13 mm
 • 2 x nohy 74 x 274 x 13 mm
 • 4 x svislá obkladová deska 900 x 100 x 13 mm
 • 4 x vodorovná obkladová deska 500 x 100 x 13 mm
 • 5 x hranol smrk 2500 x 44 x 24 mm přiřízněte pro:
 • 2 x kryt dlouhého držáku 650 x 44 x 24 mm
 • 4 x bočnice pro krátký držák 170 x 44 x 24 mm
 • 4 x bočnice pro dlouhý držák 780 x 44 x 24 mm
 • 2 x držáky na spodní stranu krytu 600 x 44 x 24 mm
 • 4 x držáky horních vnitřních stran 300 x 44 x 24 mm
 • 4 x držáky na střední díl 600 x 44 x 24 mm
 • 4 x držáky spodních vnitřních stran 300 x 44 x 24 mm
 • 2 x držáky noh 170 x 44 x 24 mm
 • Univerzální šrouby JD Plus, ca. 116 kusů 4 x 40 mm

Po ruce je třeba mít i toto nářadí:

 • skládací metr
 • tužka
 • brusný papír (zrnitost 120)
 • okružní pila
 • aku šroubovák
 • vrtačka s vhodným třímilimetrovým vrtákem do dřeva a zápustným nástavcem

Jak na to

Pokud se bojíte, že byste nábytek bez podrobného návodu nezvládli, inspirujte se následujícím postupem.

Krok 1

Položte kryt na rovnou plochu. Umístěte oba držáky na dlouhé strany krytu. Širší plocha přitom bude přiléhat ke krytu. Položte držáky tak, aby ležely v zarovnání s vnějším okrajem a středem dlouhé strany krytu. Držáky ke krytu přišroubujte vždy 3 x z vnější strany. U vnějších šroubových spojů je smysluplný boční odstup cca 5 cm, třetí šroubový spoj se provede uprostřed mezi ně.

Krok 2

Nyní vezměte bočnici a ke každé krátké straně bočnice přiložte krátký držák tak, aby ležel v zarovnání s vnějším okrajem. Položte bočnici vždy doprostřed ke krátké straně bočnice (cca 5,2 cm boční odstup) a spodní lištu posuňte o 1,3 cm dovnitř. Krátké bočnice přišroubujte vždy pomocí 2 x S1 z vnější strany k bočnici. Nyní na každou dlouhou stranu bočnice položte dlouhý držák doprostřed mezi dvě krátké bočnice tak, aby ležel v zarovnání s vnějším okrajem (cca 5,3 cm boční odstup). Držáky přišroubujte vždy pomocí 3 x S1 z vnější strany k bočnici. U vnějších šroubových spojů zachovejte boční odstup cca 5 cm Třetí šroubový spoj se provede uprostřed mezi ně. Tyto kroky zopakujte s ostatními díly pro druhou bočnici písmene.

Krok 3

Postavte první zhotovený kryt na dlouhou stranu a položte vytvořené bočnice z Kroku 2 na každou čelní stranu krytu tak, aby ležely v zarovnání s vnějším okrajem, držáky budou ukazovat směrem dovnitř. U bočnic by zarovnaná strana měla přiléhat k desce krytu. Spojte kryt shora vždy pomocí 2 x S1 s každou krátkou přídržnou lištou bočnic. U šroubových spojů zachovejte boční odstup cca 6 cm a umístěte je doprostřed přídržných lišt (cca 1,2 cm). Nyní položte svislou lištu na stranu konstrukce tak, aby vnější a horní hrana ležela v zarovnání s deskou krytu nebo příp. na bočnici. Desku přišroubujte pomocí 3 x S1 z vnější strany ke svislému držáku. Vnější šroubové spoje se provádí s odstupem cca 7 cm od horního, popř. spodního okraje. Třetí šroubový spoj se provede uprostřed mezi ně. Přitom zachovejte odstup od vnějšího okraje cca 2 cm.

Krok 4

Nyní na konstrukci přiložte desku vodorovně tak, aby horní okraj byl v zarovnání s krytem a přiléhal ke svislé desce. Desku přišroubujte zvenku pomocí 2 x S1 k držákům krytu. Za tímto účelem si zvolte boční odstup cca 5 cm a odstup od horního okraje krytu cca 2 cm. Poté přiložte svislou desku v zarovnání s vodorovným obkladem a vyrovnejte kryt podle krytu v zarovnání s horním okrajem a bočnicí. Lištu přišroubujte stejně jako na druhé straně pomocí 3 x S1 z vnější strany k držákům bočnice (viz Krok 3). Otočte konstrukci na druhou stranu a zopakujte popsané kroky.

Krok 5

Nyní přimontujte držáky ke spodní straně krytu. K tomu položte držáky naplocho tak, aby byly vždy v zarovnání s horními okraji každé dlouhé strany spodní strany krytu. Položte držáky doprostřed spodní strany krytu tak, aby na každé straně vznikl pěticentimetrový přesah. Držáky přes spodní stranu krytu přišroubujte vždy pomocí 3 x S1 z vnější strany k tomuto. U vnějších šroubových spojů zachovejte boční odstup cca 5 cm, třetí přimontujte doprostřed mezi ně.

Krok 6

Zasuňte hotovou spodní stranu do korpusu tak, aby držáky ukazovaly směrem do korpusu a spodní okraj spodní strany krytu přiléhal a ležel v zarovnání se spodním okrajem vodorovné desky. Nyní skrz držáky přišroubujte vždy zvenku spodní stranu pomocí 1 x S1 k oběma svislým obkladům. U šroubových spojů činí odstup od horního okraje desky cca 8 cm. Boční přesazení u šroubových spojů činí cca 2,5 cm. Nezapomeňte přišroubovat spodní stranu i protilehlé strany pomocí 1 x S1.

Krok 7

Pro horní vnitřní obklad poté namontujte na vnitřní stranu dva držáky. Postupujte jako v kroku 4. Držáky přišroubujte vždy pomocí 2 x S1. U šroubových spojů zachovejte boční odstup cca 4 cm. Opakujte.

Krok 8

Poté zasuňte montovanou desku tak, aby ležela mezi deskami v zarovnání. Držáky přitom budou ukazovat směrem do korpusu, držák bude ležet u nohy korpusu. Spodní okraj desky musí být pečlivě zarovnán ke spodnímu okraji desek. Díl přes desky spojte vždy pomocí 2 x S1 z obou stran s držáky. Šroubové spoje proveďte s odstupem od spodního okraje desky cca 5, popř. 30 cm a bočním odstupem cca 2 cm. Tento postup zopakujte i na protilehlé straně. Poté otočte korpus na kryt.

Krok 9

Položte podlahové desky do otvoru na držáky. Desky přišroubujte vždy pomocí 2 x S1. Nakonec špachtlí zahlaďte viditelné šroubové spoje a ještě jednou zkoste hrany. V návaznosti na to můžete provést nátěr barvou. Řiďte se podle údajů od výrobce. Podle výše popsané montáže můžete rovněž zhotovit i ostatní písmena. Předem si ještě jednou přesně změřte potřebné díly.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu