Zapáchá vám pračka? Může za to jedna z těchto věcí

 Tipy a inspirace 
16. května 2018 14:33 / Iva Dvořáková
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Zápach linoucí se z pračky nevěstí nic dobrého Shutterstock
Pračky mají rády praní na vyšší teploty a důkladnou očistu. Pomůže taky kontrola hadic nebo výměna sifonu. A nejjistější je nechávat pračku po praní otevřenou včetně dvířek a šuplíku na prací prášek.

Snad každý z nás už někdy otevřel pračku a setkal se s nepříjemným zatuchlým pachem linoucím se z jejich útrob. Nezoufejte, jde to snadno vyřešit. Zápach z pračky je totiž způsobený šířením bakterií a vznikem plísní. Protože bakterie nesnáší vysoké teploty, trápí především domácnosti, které perou na nižší teploty a hojně používají šetrné úsporné programy.

Nízká teplota do 50 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální rodiště pro plísně, které jsou příčinou zatuchlosti a silného zápachu. Jak z toho ven?

Perte pravidelně na vyšší teploty

Vlhkost a nižší teploty vytváří ideální podmínky pro množení bakterií. Proto se snažte několikrát do měsíce vyprat své prádlo na vyšší teploty – minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C.

Pokud nemáte žádné prádlo, které se může na vyšší teplotu prát, klidně pračku zapněte naprázdno. Moderní bílá technika je vybavená i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňuje horkou vodou, nebo párou.

Jednou za čas celou pračku důkladně vyčistěte

I když nepatří čištění pračky mezi nejoblíbenější a nejzábavnější činnosti, je velmi důležité. Jednou měsíčně vyčistěte pračku, omyjte těsnění, dvířka, vnitřní prostor, odstraňte usazené nečistoty a nezapomínejte ani na dávkovač.

Pravidelná údržba zabere několik minut, pokud ji ale zanedbáte, v lepším případě budete později čistit pračku celé dopoledne. V horším případě se pokazí a vy budete muset koupit novou.

Možná máte starý sifon

Za silný zápach často může i špatně zkonstruovaný netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem, který je vybaven suchou klapkou.

Špinavá odpadní voda přes něj proteče do odpadu a díky kvalitnímu těsnění za sebou nezanechá pachovou stopu. Staré sifony klapku nemají, takže se zápach z kanalizace šíří do vnitřního prostoru pračky a způsobuje problémy.

Dvířka ani dávkovací šuplík nezavírat

Pokud budete pračku větrat, vyhnete se zápachu. Po dokončení praní ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte i dávkovací šuplík na aviváž a prací prostředky.

Snížíte vlhkost uvnitř konstrukčních částí pračky a zatuchlost oblečení vás už nebude trápit. A pokud by náhodou naše tipy nezabraly, podle tohoto návodu si vyrobíte skvělou čisticí pastu do bubnu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu