Uvažujete o živém plotu? Zkuste nádhernou cesmínu

 Exterier 
12. května 2018 14:44 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Je nenáročná na pěstování i na údržbu Shutterstock
Cesmína je oblíbenou zahradní rostlinou nejen pro svůj exotický vzhled, ale i pro množství rozmanitých různobarevných druhů. Pro své poměrně nenáročné pěstování a údržbu se používá i jako živý plot.

Rod zahrnuje asi 500 až 600 druhů a je zastoupen na všech kontinentech. Roste v tropických, subtropických a v menší míře i mírných oblastech na obou polokoulích. Cesmíny rostou spíše na vlhčích stanovištích a jsou rozšířeny od nížin do horských oblastí.

Ostré kraje listů chrání cesmínu před zvěří

Nejznámějším a jako živý plot nejčastěji používaným druhem je cesmína ostrolistá, která dala vzniknout četným variacím listu i plodu. Její lesklé listy mají ostře ostnité okraje, čímž se brání proti okusu zvěří. Když větve dosáhnou bezpečné výšky, listy své ostny ztratí.

V přírodě může cesmínový strom dosáhnout výšky až dvaceti metrů, na zahradě lze živý plot řezem udržovat keřovitý a vznikne nám tak úžasná neproniknutelná bariéra. Průřez se provádí nejčastěji v červnu a koncem srpna.

Zelené odrůdy jsou otužilejší

Cesmína preferuje sypké půdy bohaté na humus, poroste ovšem v každé zemině, která není zamokřená, nebo naopak příliš suchá. Některé kultivary jsou výlučně samičí, jiné samčí, proto se plody na samičími jedinci objeví pouze za pomoci opylujícího hmyzu, nebo pokud zvolíme samosprašnou variantu.

Řízky, kterými můžeme cesmínu rozmnožit, si nařežeme nejlépe v květnu a před zasazením udržujeme ve vlhku a teple. Při výsadbě mladých rostlin přidáváme do půdy rašelinu a na zimu přikrýváme, jelikož obzvlášť některé druhy jsou náchylné k promrzání kořenů.

Všeobecně se dá říct, že zelené odrůdy cesmíny jsou otužilejší než různobarevné. Nejvhodnější stanoviště pro zdárný vývoj nových keříků je v polostínu. Pro zachování pestrosti listů potřebuje dospělejší dřevina alespoň krátký dotyk letního slunce, ostré zimní jí však škodí.

Výrazně barevné plody jsou jedovaté

Jeden z kultivarů vzniklý zkřížením právě cesmíny ostrolisté s plazivým druhem cesmínou vrásčitou se ukázal jako velmi odolný proti chladu a může se proto vysazovat i v oblastech, kde by jiné druhy nepřežily. Je to cesmína modrá. Cesmína vrásčitá pochází ze Sachalinu a z japonského ostrova Hokkaidó.

Lidé, kteří mají už jen třeba kvůli údržbě raději neostnité druhy, vybírají do zahrady například cesmínu vroubkovanou s tlustými kožovitými listy, která se vzdáleně podobá zimostrázu, nebo kultivary, jako jsou oranžové peckovice nebo například oboupohlavní rostlina.

Výrazně barevné - červené, oranžové, žluté, modré, dokonce i černé podzimní plody cesmín jsou, podobně jako v dalších případech zahradních rostlin, pro člověka jedovaté, takže bychom měli dávat pozor na děti, pro něž jsou tyto svítivé korálky atraktivní.

Pokud byste i z tohoto důvodu dali raději přednost jinému než živému plotu, zkuste třeba gabionovou zeď.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu