Chcete ještě letos topit v krbu, ale chybí vám komín? Nerezový komín je hotový za pár hodin

Výstavba nebo spíše montáž nerezových komínů je jednoduchá
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Exterier 
20. listopadu 2019 09:42 / Depositphotos
  2   0
Potřebujete nový komín a nejste si jisti, jaký vybrat? Záleží na vašich finančních možnostech i na tom, jak rychle na komín spěcháte. Obecně volíte mezi dvěma variantami - zděným a nerezovým. Oba typy mají své výhody i nevýhody.

Dnešní moderní komíny, ať už jde o zděné nebo nerezové, mají jedno společné. Jejich sestavení je díky používaným stavebnicovým systémům poměrně snadné. A pokud komínu zajistíte správnou údržbu, odvděčí se vám svou spolehlivostí a bezpečností. Záleží tak na každém stavebníkovi, zda zvolí zděný či nerezový komín.

Zděné komíny jsou klasika

Zděné komíny jsou tradičním stavebním prvkem. Ačkoli technické parametry dnešních komínů jsou oproti jejich starším příbuzným nesrovnatelně lepší, cihelný materiál se ve výrobě komínů užívá s oblibou dodnes. Zároveň se však mezi zděné komíny řadí i produkty z dalších vhodných materiálů, zejména z betonu.

Těleso moderního zděného komína je ve většině případů třísložkové se zadním odvětráváním. Základem jsou komínové tvárnice, které tvoří samotný komínový plášť. Uvnitř je vedena komínová vložka obalená tepelnou izolací. Tato vnitřní vložka se zhotovuje z keramiky, nerezu nebo šamotu. Zděné komíny se v současnosti prodávají nejčastěji jako ucelené stavebnicové systémy, které výrazně urychlují a zjednodušují výstavbu, ale také eliminují možné chyby stavebníka, čímž se provoz komína stává výrazně bezpečnějším.

Základy jsou nutností

Pro stavbu zděného komína je nutná základová deska (v některých případech u lehkých komínových konstrukcí dostačuje pouze rovná betonová podlaha a komín je tak možné založit i v patře). Stavba zděného komínu je většinou zakomponována do samotné výstavby nového domu. Zděný komín lze však k budově přistavět i dodatečně v rámci rekonstrukce. Tyto komíny jsou vhodné pro všechny typy používaných paliv. Zároveň se vyznačují dlouhou životností a trvanlivostí použitých materiálů.

Nerezový komín je hotový za pár hodin

Komínové systémy v nerezovém provedení představují v současnosti moderní a plnohodnotnou alternativu ke komínům zděným. Hodí se pro novostavby i rekonstrukce. Při realizaci je lze zakomponovat i do interiéru, ve kterém se mohou podílet na osobitém architektonickém výrazu daného prostoru. Dále mohou být bez jakýchkoli komplikací umístěny na fasádu v exteriéru. Povrch nerezových fasádních komínů může být i barevný, komín se tak může stát poměrně nenápadnou součástí fasády.

Výstavba nebo spíše montáž nerezových komínů je velice jednoduchá. Zcela se totiž obejde bez nutnosti mokrých stavebních procesů a následného čekání. Topit je možné začít ihned po ukončení montáže a připojení spotřebiče.

Nerezová stavebnice

Nerezové komíny jsou obvykle řešeny jako jednoduchá stavebnice. V nabídce prodejců je celá řada různých komponentů, přídavných dílů, redukcí apod. Jednotlivé díly komína se zasunují do sebe a jistí se kovovými sponami. Tento typ komína nepotřebuje ke svému založení pevný podklad, protože se zakládá na komínovou konzolu připevněnou ke zdi.

Nerezové komíny jsou obvykle koncipovány jako třívrstvé. Skládají se z vnějšího nerezového pláště, tepelné izolace a vnitřní vložky, která může být podle typu buď keramická, nerezová, nebo v některých případech i plastová. V závislosti na typu vložky jsou nerezové komíny vhodné pro všechny typy paliv a spotřebičů. Zároveň se ale také vyznačují dlouhou životností a výbornými technickými parametry. Svým majitelům přinášejí vysoký komfort při provozu i údržbě.

Berte ohled na konkrétní situaci

Pokud zvolíte kvalitní a osvědčený komínový systém, bude vám dobře sloužit komín zděný i nerezový. Při rozhodování záleží spíš na tom, k jakému účelu komín potřebujete, jestli jej plánujete pro novostavbu, nebo rychle potřebujete nový komín do staršího domku.

Výhodou nerezových systémů je možnost jednoduché instalace na fasádu domu bez nutnosti budování základů. Pokud tedy potřebujete rychle nový komín např. pro připojení krbových kamen, potom nerezový představuje ideální řešení. Mezi výhody nerezových fasádních komínových systémů patří také snadná rozebíratelnost, která se může hodit např. při pozdějších opravách, pokud by došlo k závadě na konkrétním dílu.

Zděný komín je zase výbornou volbou pro novostavby, kdy se komín navrhuje nejčastěji uvnitř dispozice domu, což je výhodné z hlediska jeho tepelné izolace a také ze statických důvodů. V novostavbě také není nutné řešit dodatečné základy pro zděný komín, jako je tomu u rekonstrukcí. O tom, jak si svépomocí vyčistit komín, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu