Přikládat do kamen špatné dřevo se nevyplácí. Naučte se topit a hodně ušetříte

 Technika 
13. listopadu 2019 17:01 / Marie Popelková
  15
📷
4 fotografie v galerii
Kdo topí dřevem, měl by mít na zimu pořádnou zásobu Depositphotos
Dobře v domě či bytě zatopit dřevem může být někdy doslova alchymie. A nezáleží na tom, zda přikládáte do kotle, krbu či kachlových kamen. Klíč k úspěchu obvykle tkví v tom, čím přikládáte. Vždy je totiž nutné sáhnout po správném dřevu. Jen tak lze topit levně a efektivně zároveň.

Jakmile do kamen přiložíte nekvalitní či nevhodné palivo, problémy na sebe většinou nenechají dlouho čekat. Ať už jde o nižší výhřevnost, zanášení kamen a komína nebo třeba u krbových kamen s prosklenými dvířky o začernění skla.

Tvrdé neznamená nejlepší

Mnoho lidí se domnívá, že nejlepší je opatřit si na topení tvrdé dřevo. Jenže ne vždy platí, že tvrdé dřeviny jsou na topení lepší než ty měkké. Na zapalování ohně nebo v situacích, kdy se vrátíte promrzlí domů nebo na chalupu a potřebujete rychlý a také stálý žár, doporučují odborníci zvolit měkké dřevo. Nejčastěji se pak topí smrkem, borovicí, modřínem, jedlí, lípou a podobně.

Tvrdá dřeva jako dub či buk poskytují stabilní a intenzivní plamen a stejnoměrný žár, mají delší výdrž, a proto nemusíte tak často přikládat a spotřebujete méně paliva. Hodí se do krbu, ale ocení ho i ti, kdo ještě vaří na starých kamnech. O tom, že se má topit dřevem, které minimálně dva roky vysychá, se všeobecně ví. Ale velmi často se stává, že lidé přes sezonu ztopí své staré zásoby a k jejímu konci sáhnou po palivu, které by mělo minimálně ještě jednu sezonu vysychat. Je to chyba.

Vhodné sekery

K zatápění mějte vždy připravené třísky. Na jejich přípravu se vám budou hodit malé sekerky, které jsou lehké. Vedle nich potřebujete i klasickou domácí sekeru, vhodnou k přípravě dřeva na zimu. Poznáte ji podle štípacího klínu v těle, který jí nesmí chybět. Různí výrobci ho řeší různě: někteří takto vytvarují jen jeden nebo dva profily směrem k topůrku, jiní přidávají rozšíření v celé ploše.

Co je rychlejší než sekera

Jestliže vytápíte dům či chalupu pouze dřevem, potřebujete velké množství paliva. Jeho naštípání vás už bude stát hodně sil, energie a času. Pokud si chcete zjednodušit práci, zvolte štípače, na trhu jich už najdete celou řadu.

Ještě než se začnete zabývat jejich výkonem, druhem pohonu, jak silné kmeny dokážou štípat a jak velká dělají polena, vyberte si mezi vertikálními a horizontálními modely. Ty první jsou vhodné spíš pro majitele krbových kamen, který občas spálí pár polen. Dřevo štípe klín, který jezdí ve štípacím kanálu shora dolů. Polena zůstávají po naštípání blízko nebo dokonce ve štípacím kanálu. To výrazně usnadňuje štípání dřeva na několik kusů.

Horizontální štípač by si měli pořídit ti, kdo topí dřevem celou zimu. U těchto strojů se posouvá dřevo tlakovou deskou proti ostří a rozděluje se. Poté se vysouvá ze štípacího kanálu. Tím lze produkovat již hotové dřevo do kamen. Tyto typy mají ještě jednu výhodu – bez velké námahy lze do nich nasunout těžká polena přímo ze země. Pokud se chystáte pořídit motorovou pilu, dejte si pozor na jeden obchodní trik s délkou záruky, více jsme o tom psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu