Chystáte si pořídit motorovou pilu? Pozor na obchodní trik s délkou záruky

 Technika 
28. září 2018 10:16 / Pavel Suchý
  1   0
📷
4 fotografie v galerii
Pilu ocení každý, kdo topí dřevem nebo má zahradu Depositphotos
Nemusíte být zrovna profesionální dřevorubec, aby se vám doma či na chalupě hodila motorová pila. Usnadní práci nejen s řezáním kulatiny na otop, ale i třeba při prořezávání stromů na zahradě.

Kdo topí dřevem nebo má větší zahradu plnou stromů, řetězovou pilu určitě ocení. Trh nabízí mnoho druhů a každý má něco do sebe. Je důležité vybrat si ten správný model, který vám bude skutečným pomocníkem. A pozor, někteří obchodníci zkoušejí na zákazníky i finty s délkou záruky. Poradíme, na co si dát pozor, abyste nikomu neskočili na špek.

Typ motoru

Existují tři základní druhy řetězových pil, a to podle typu motoru, který je pohání. Jedná se o pily elektrické, akumulátorové a benzínové. Mezi benzínovými si pak můžete vybírat podle jejich pracovního určení mezi hobby, farmářskými a profesionálními pilami. Jde ovšem pouze o zažité výrazy, neexistují žádná pevná kritéria, která by tu kterou pilu řadila do jedné z těchto kategorií. Je tak plně pouze na výrobcích či případně prodejcích jednotlivých značek, zda konkrétní typ či model motorové pily označí za hobby pilu, farmářskou nebo naopak za profesionální. A tak se mnohdy stává, že hlavně nerenomovaní výrobci méně kvalitních produktů své zboží záměrně nadhodnocují.

Jak nesáhnout vedle

V prvé řadě si ujasněte, k čemu budete motorovou řetězovou pilu potřebovat. Jiné parametry oceníte jako domácí uživatel, jiné pokud budete pilu potřebovat v rámci svého zaměstnání.

Ale odpovězte si i na další otázky, například zda pilu budete používat i v zimě, zda s ní budete řezat měkké dřevo nebo spíše tvrdé a především si dopředu stanovte, v jaké cenové relaci se hodláte pohybovat.

Benzínové řetězové pily

Hobby kategorie

Benzínové motorové pily z kategorie hobby jsou určeny pro občasné řezání palivového dřeva menšího objemu, různé prořezávky ovocných stromů či keřů a podobně. O tom, že ořez stromů má vliv na kvalitu ovoce, jsme psali zde. Zdvihový objem pil z hobby kategorie se pohybuje od 30 do 50 kubických centimetrů. Dejte si pozor na modely, jejichž objem se nachází pod hranicí zmíněného rozsahu. Pila s objemem do 30 ccm je opravdu dosti slabá a může mít s ledasčím problémy. Na druhou stranu řada renomovaných firem řadí do této kategorie i velmi kvalitní modely.

Farmářská kategorie

Benzínové motorové pily zvané farmářky jsou poloprofesionální stroje určené pro časté nasazení. Zvládnou pravidelnou práci kolem hospodářství, celoroční přípravu palivového dřeva většího objemu a nezaleknou se ani kácení stromů v lese. Všechny tyto práce umožňuje vyšší výkon motoru, který je spjat s jeho zdvihovým objemem. Ten se u farmářek pohybuje od 50 do 70 kubíků, tedy centimetrů krychlových.

Profesionální kategorie

Profesionální benzínové pily jsou nejvyšší kategorií řetězových pil vůbec. Jsou stavěny pro opravdové dřevorubce, které pila živí prakticky celý rok. Tyto pily jsou nejvýkonnější na trhu, kdy se můžete setkat se zdvihovým objemem až 120 ccm. V běžné výbavě mají například i vyhřívané rukojeti pro zimní provoz a další vymoženosti.

Elektrické řetězové pily

Elektrické řetězové pily jsou alternativou k benzínovým pilám hobby kategorie. Jsou tedy určeny k přípravě spíše menšího množství palivového dřeva a k drobné práci se dřevem. Jejich předností je nižší hmotnost, menší hlučnost a především žádné spaliny. Tyto vlastnosti nejvíce oceníte v interiéru. Nevýhodou je pak nutnost přípojky na 230 voltů a s tím spojené tažení kabelu za sebou.

Na druhou stranu v oblibě mají tento druh řetězových pil profesionální řemeslníci na dokončovací stavební práce – např. tesaři při tvorbě krovů a jiných dřevěných konstrukcí. Co se výkonu týče, tak ten se u elektrických pil pohybuje od 1 600 do 2 200 wattů.

Akumulátorové řetězové pily

Akumulátorové řetězové pily jsou obdobou elektrických pil, ale motor není napájen ze sítě 230 V, nýbrž z jednoho či více akumulátorů. Odpadá tak nepříjemné tahání kabelu za sebou. Na druhou stranu je potřeba po určité době práce akumulátory znovu dobíjet.

Omezen je také výkon stroje, který je odvislý od kapacity baterie, uváděné v Ah, a provozního napětí baterie, uváděného ve Voltech. S ohledem na nižší výkon disponují akumulátorové pily kratšími lištami, tj. od 10 do max. 30 cm. To je však dělá ideálními pomocníky např. při přesnějších tesařských pracích nebo při úpravě ovocných i jiných stromů a keřů, pro kterou jsou obzvláště vhodné tzv. jednoruční akumulátorové pily.

Pozor na délku záruky

Ať už si vyberete jakýkoliv typ řetězové pily, dejte si velký pozor na trik obchodníků související s délkou záruční doby. Někteří z nich totiž zákazníky oklamou tím, že jim nabídnou delší záruku na výrobek. Laici pak mají dojem, že je jim nabízen kvalitnější produkt. Jenže takhle to být nemusí!

Obvykle je totiž delší záruka spojená s velkým ALE. Je například podmíněna pravidelnými servisními prohlídkami stroje po celou dobu záruky, a to pouze u daného prodejce, byť zákony ČR umožňují i jiné možnosti. Za prohlídky samozřejmě nový majitel pily musí platit. A když se mu pak pila porouchá, často se dozví, že se tak stalo běžným opotřebením, na které se záruka nevztahuje. Je proto lepší investovat pár korun navíc a vsadit na osvědčenou značku. Tam se podobných nepoctivostí nedočkáte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu