Máte malý byt? Triky, díky kterým získáte více místa

 Tipy a inspirace 
21. září 2018 09:00 / Martina Langová
  0
📷
6 fotografií v galerii
V malém prostoru je nutné používat světlé barvy Depositphotos
Nejprodávanějšími byty v posledních letech jsou 2+kk, které zrovna nenabízejí příliš prostoru k žití. Navzdory tomu věci někam uložit musíme a ani my se jistě nechceme cítit jako sardinky v plechovce. Poradíme, jak vyčarovat místo navíc.

Rad a tipů je spoustu, jenže jak zjistíte, co je nejvhodnější právě pro váš byt? Je třeba zamyslet se a všechno důkladně naplánovat. Nemusí vás to stát ani moc peněz. Nakonec budete překvapeni, kolik prostoru navíc jste získali.

Jiný systém

Jestliže vám nevyhovuje byt tak, jak jej máte teď zařízený, je nejvyšší čas začít uvažovat jinak a všechno přeskládat. Možná nebude třeba žádných investic, ale jen přeskládání stávajících věcí. Například jste navyklí ukládat věci vedle sebe, což není zrovna ideální systém pro malý prostor. Což to takhle zkusit opačně?

Skládejte je na sebe nebo nad sebe. Chcete-li, pořiďte si poličky. Nemusíte ani kupovat drahé designové v obchodě, bohatě postačí silnější deska, kterou připevníte na zeď. Na ni pak můžete uložit spoustu věcí.

Světlé barvy

Optické klamy fungují, ať chceme, nebo nechceme. V malém prostoru se proto za každou cenu vyhýbejte tmavým barvám. I když jste fandové hnědé, tmavě modré a černé, pro vaše bydlení to není ta správná volba. Nechcete-li použít bílou, která je v optickém zvětšování poměru naprostou jedničkou, sáhněte po světlejších barvách, které váš byt naoko zvětší. Jako nejlepší volba se hodí jasně žlutá, oranžová, růžová a světle modrá. Týká se to však nejen malby nebo doplňků, ale třeba i koberce. I ten by měl mít světlejší barvu.

Multifunkční nábytek

Postel, kterou zaklopíte nebo stolek, který v nouzi může posloužit jako postel pro hosty? Zní to možná tak trochu jako z nějakého fantasy filmu, ale nenechte se zmýlit. Takových vychytávek je dnes celá řada. Některé jsou dokonce vyrobeny z materiálů, jako je karton. Nábytek tohoto druhu si získává v posledních letech čím dál větší oblibu.

Může být multifunkční, je pevný a rozhodně za něj nezaplatíte tolik jako za dřevo. V kuchyni pak můžete spojit v jedno linku a jídelní stůl. Stačí pořídit takzvaný kuchyňský ostrůvek. Místnost nebude vypadat přeplácaně a vy získáte prostor navíc.

Více světla do bytu

Pro efekt většího bytu byste se rozhodně neměli vyhýbat světlu a zrcadlům. Prosvětlený byt působí lehčeji a vzdušněji. Zrcadla pak dokážou zajistit opticky větší místnost. Umístěte je pak zejména tam, kam dopadá nejvíce denního světla. Budete příjemně překvapeni, co obyčejné odlesky udělají opticky s velikostí vašeho bytu.

Úložné prostory

Aby byl byt opticky větší, je pochopitelně nutné mít na očích co nejméně věcí. Ty byt zmenšují. Pořiďte si pohovku nebo postel s úložným prostorem. Kde to jde, dejte skříňky, kam umístíte co nejvíce věcí a konferenční stolek pořiďte s šuplíkem, kam budete moci uschovat například noviny nebo další věci, které by jinak byly na očích. A nezapomeňte ani na dobře zvolené dekorace – takový závěsný košík vypadá moc hezky a schováte do něj hodně věcí. Byt bude navíc působit uklizeně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...