Máte doma zatuchlý vzduch? Tohle vám pomůže provonět byt

 Tipy a inspirace 
14. září 2018 13:22 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vůně mají vliv na náš psychický stav Shutterstock
S koncem léta zavíráme také okna a přestáváme větrat. Doma se nám postupně mění odér z příjemně letní vůně na méně čerstvou. Jenže s přicházejícím podzimem budeme doma trávit více času, chceme-li se cítit opravdu dobře, je třeba každou místnost příjemně provonět.

Vůně nám zpříjemní chladné pošmourné dny, ale mohou pozitivně působit i na naše zdraví. V případě využití éterických olejů se můžeme vůněmi dokonce léčit. A to nemluvíme o vlivu na náš psychický stav, který mají vůně bezesporu obrovský.

Vonné tyčinky

Mnoho z nás si je spojuje právě s podzimním a zimním obdobím. Nicméně naše zdraví už tolik nejásá. Jsou vyrobené chemickou cestou a navíc tu ještě probíhá proces spalování. Už tato kombinace sama o sobě zdravím moc nevoní. Z výzkumů dokonce vyšlo najevo, že používání vonných tyčinek má na náš organismus stejný vliv, jako kdybychom kouřili cigarety.

Bohužel i následky pak mohou být stejné. Pokud si vonnou tyčinku zapálíte jednorázově, nic se samozřejmě neděje. K častému používání však vhodné nejsou.

Aromatické lampy

Jedná se o prostředek, který nádherně provoní byt a může být použit i k léčbě. Správná aromalampa však musí být vysoká, aby volný prostor mezi svíčkou a nádobkou na vodu byl alespoň 15 centimetrů. Svíčka v aromalampě by měla být v ideálním případě zapálená 20 minut, maximálně půl hodiny. Pozor dávejte i na výběr vonného oleje, který do lampy budete dávat. Vyhněte se všemu chemickému, používejte jen čisté přírodní esenciální oleje. Nakupujte pouze takové, kde je název rostliny, ze které je esenciální olej získaný. U výrobku nesmí chybět ani latinský název a nápis, že jde o 100% čistý éterický olej.

Pokud budete nakupovat u renomovaných firem, které se zabývají výhradně vůněmi, pak nemusíte mít strach nakoupit si i nějakou jejich směs. Na provonění středně velké místnosti pak bohatě postačí 5 kapek éterického oleje do vody v aromalampě. Co se týče léčení, tak jedle pomůže při nachlazení, smrk na rýmu a levandule na zklidnění po náročném dni.

Katalytické lampy

Dokážou vyčistit vzduch, odstranit nežádoucí pachy a decentní vůní navodit příjemnou atmosféru domova. A to vcelku jednoduchým procesem bez složitých karcinogenních a těkavých chemikálií obsažených v běžných osvěžovačích vzduchu. Tajemství vonných lamp spočívá v procesu katalytické reakce, která je možná díky použitému speciálnímu kameni a spalovanému alkoholu.

Jakmile se kámen v lampě zahřeje, je proces zahájen. Rozdíly vnitřních a vnějších teplot způsobují samovolnou cirkulaci vzduchu, který prochází jemnými strukturami kamene. Tam se také ničí bakterie a molekuly zápachu. Navíc, alkohol je sice hlavní palivo pro udržení katalytické reakce, ale určité jeho molekuly se též dostávají do vzduchu (spolu s vonnou esencí) a účinně napadají bakteriální buňky. Tedy vyčistí vzduch a navíc provoní. Co víc si přát?

Difuzéry

Jejich použití je velmi snadné. Stačí ponořit ratanové tyčky a ty pak budou esenci z difuzéru vstřebávat a postupně uvolňovat do místnosti. Čím více tyček aroma difuzér obsahuje, tím intenzivnější vůně bude. Z hlediska zdravotní nezávadnosti se aroma difuzéry řadí nad běžné levné osvěžovače vzduchu (například gelové, sprejové).

Pečlivě vybraná přímo přírodní či přírodně identická vonná složka a speciálně upravený alkohol neobsahuje karcinogenní folrmadehyd a benzen, ani těkavý styren a xylen. Difuzéry jsou bezúdržbové a lze je použít univerzálně – do předsíně, koupelny, pracovny či menšího obývacího pokoje. Nejvíc se však hodí na wc a do koupelny. Je schopen provonět místnost o velikosti 12 metrů čterečních.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu