Každá místnost vyžaduje jinou podlahu. Která a kam je nejlepší?

 Rekonstrukce 
12. září 2018 16:47 / Martina Langová
  1   1
📷
4 fotografie v galerii
Jste-li zruční, můžete pokládku podlahy zvládnout sami Shutterstock
Výběr té správné podlahové krytiny je důležitým krokem pro každou domácnost. Existuje nespočet druhů podlah. Jaké bychom ale měli dávat přednost?

Zatímco v obýváku chceme chodit spíše po měkkém povrchu, v předsíni oceníme rozhodně něco snadno omyvatelného. Přestože tisíc lidí, tisíc názorů. Pojďme zhodnotit všechna pro a proti, než se definitivně rozhodnete pro výběr ideální podlahové krytiny.

Vybírejte pečlivě

Při rozhodování musíte brát v potaz spoustu aspektů – vhodný materiál, provedení, design a také účel místnosti, kterou chcete podlahovou krytinou vybavit. Měli byste se proto alespoň trochu v této problematice orientovat. Následně pak neuškodí ani konzultace s odborníky ze specializovaných firem. Ti poradí ochotně, rádi a zadarmo.

Kroky k úspěchu

Abyste byli spokojení, je v první řadě nutno dbát na kvalitu podkladu. Tedy aby nová podlaha plnila ten správný účel, pro který si ji pořizujete, je nutné mít přichystaný dokonale pevný, rovný a suchý podklad. V opačném případě počítejte s tím, že každá nerovnost a nedokonalost bude ihned vidět. V tom lepším případě. V horším pak může i nenávratně narušit novou podlahovou krytinu a znehodnotit ji.

Vstup do domu

Hned zpočátku je nutné uvědomit si, že každý materiál má svá určitá specifika. Každá podlaha tak může mít zcela odlišné technické i užitné vlastnosti, které jejich využití přímo předurčují nebo vyvracejí. Vhodný materiál byste proto měli volit s ohledem na zátěž dané místnosti a rovněž na vlastnosti, které od podlahy očekáváte.

Do předsíně budete chtít nejspíš kvalitní omyvatelný materiál, na kterém nebude nic vidět. Zvenčí sem zanášíte nejvíce nečistot, podlaha musí být tedy snadno udržovatelná. Nesmí podléhat působení vody a musí být i odolná vůči mechanickému poškození. Přece jen chodíte v předsíni v botách, což není pro podlahovou krytinu příliš šetrné. Ideálním materiálem je tak dlažba nebo vinyl, který předčí i linoleum nebo litou podlahu.

Ostatní místnosti

Dlažba je však už méně vhodnou podlahovou krytinou do ostatních místností. Je chladná a tvrdá na došlap. Hodí se výjimečně jen v kombinaci s podlahovým topením. Jinak se jí snažte spíše vyhýbat. Co se týče obýváku, tam by měla podlaha reprezentovat. Chodí tam naši kamarádi či návštěvy. Měla by působit hřejivě a útulně. Jasnou volbou je tedy koberec, laminát, vinyl nebo litá podlaha. Ideálně s podlahovým vytápěním.

To vám udělá dobře i v ložnici, kde se hodí nejvíce kusové koberce s dlouhým chlupem, vinyl či PVC. Koupelnu pak zařiďte hlavně voděodolně a omyvatelně. Zde může být dobrou volbou dlažba. Avšak v této místnosti výhradně s protiskluzem, chcete-li dbát na své bezpečí. Pokud přidáte i podlahové vytápění, budete jistě nadmíru spokojeni. A pamatujte - kvalitní podlaha vás nemusí stát moc peněz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu