Pokud se chystáte rekonstruovat kuchyň, zkuste se vyhnout nejčastějším chybám

Obnova kuchyně není levnou záležitostí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
10. září 2020 11:22 / Depositphotos
  0   0
Snad žádná rekonstrukce se neobejde bez nervů. Pokud se v dohledné době chystáte zmodernizovat vaši kuchyň, poradíme vám, jakým nejčastějším chybám je dobré se vyhnout.

Žádná rekonstrukce kuchyně není stejná a při každé přestavbě můžete narazit na bezpočet nejrůznějších problémů. Přesto podle bytových designerů existuje několik chyb, kterých se lidé při rekonstrukci kuchyně nejčastěji dopouštějí. Zkuste se jich vystříhat, budete mít méně vrásek na čele.

Původní rozvody vody, odpadu, elektřiny či plynu

Snad každý při rekonstrukci počítá s odstraněním staré kuchyňské linky i obměnou spotřebičů. Jenže velmi často se lidé rozhodnou zachovat původní rozvody vody, odpadu, elektřiny a popřípadě plynu. Většinou je to z obavy ze složitějších úprav. Jenže i v relativně novém domě mohou být rozvody udělány nevhodně. Vzhledem k tomu, že jen samotná kuchyňská linka a spotřebiče vyjdou na dost peněz, byla by škoda vše pokazit jen kvůli rozvodům.

Udělejte vše pro to, aby nová kuchyň byla nejen krásná, ale i ergonomická a praktická, i když by to mělo znamenat, že budete muset přívod vody a odpadu někam posunout. Pokud se ale ukáže, že rozvody jsou na správných místech, tím lépe. Nemusíte je samozřejmě měnit za každou cenu.

Obří kuchyňský ostrůvek nemusí být výhra

V posledních letech jsou v módě kuchyňské ostrůvky. A čím větší, tím lepší. Jenže pozor! Ne do každé místnosti se opravdu hodí. Většinou nejsou kuchyně tak velké, aby se do nich obří kuchyňský ostrůvek vešel, obzvláště, když ještě budete potřebovat najít v místnosti prostor na dostatečně velký jídelní stůl. V časopisech možná působí velké kuchyňské ostrůvky dobře, ale v reálu to tak být nemusí. Dobře proto zvažte své prostorové možnosti.

Levný materiál za pracovní deskou se nevyplatí

Rekonstrukce kuchyně často stojí více než 100 tisíc korun a mnozí se proto snaží cenu srazit co nejníž. A to i za cenu méně kvalitního materiálu. Mějte však na paměti, že hlavně na exponovaných místech, jako je například obklad za pracovní deskou, se šetřit nevyplatí. Brzy byste svého rozhodnutí litovali.

Prostor za pracovní deskou je ideání vyplnit odolným laminátem, kovolaminátem, velkoformátovou keramikou nebo kaleným sklem. Pokud se rozhodnete pro skleněné desky, ujistěte se, že sklo za varnou deskou je opravdu kalené. Jinak vám může prasknout, což určitě nechcete. A ještě jedna dobrá rada. Mozaika sice může vypadat hezky, ale její údržba je skutečně náročná, a to kvůli obrovskému množství spár, které budete muset pravidelně čistit.

Dřez s horní montáží je praktičtější

Pokud si budete do své nové kuchyně chtít instalovat dřez z umělého nebo přírodního kamene, nebo kompakt, vyplatí se pořídit si variantu se spodní montáží. Tyto dřezy jsou totiž podstatně praktičtější, protože na pracovní desce nejsou žádné spáry ani výstupky.

Málo elektrických zásuvek

Další z častých chyb je nedostatečný počet zásuvek na elektrické spotřebiče. Musíte myslet nejen na zásuvky pro lednici, troubu a podobně. Musíte mít také kam zapojit rychlovarnou konvici, mixér, toustovač, kuchyňský robot č jiný malý spotřebič. Zásuvky mohou být klasicky na obkladu za pracovní deskou, ale velmi vhodné jsou i výsuvné typy, které jsou ukryty v horních skříňkách, v boku skříňky nebo v pracovní desce.

Nepodceňte velikost odpadkového koše

Pokud často vaříte, volte místo odpadkového koše s mnoha malými nádobami jednu nebo dvě větší nádoby, kam se vejde více než jedna zmačkaná PET láhev. Pod dřez je ideální umístit nádobu na bio odpad a koš na tříděný odpad s větším objemem mít vedle.

Montáž i návrh nechejte na odbornících

Pokud už plánujete investici do kuchyňské linky, je vhodné mít dobrý návrh. Sice stojí nějakou tu korunu navíc, ale rozhodně se vyplatí jej mít. Kvalitní výrobce kuchyňské linky vám cenu za návrh započte do ceny za kuchyňskou linku. Pokud vám někdo vytvoří návrh kuchyně za pár minut, nemůžete počítat s tím, že bude nějak extra kvalitní.

Tak, jak se vyplatí přenechat vytvoření návrhu na odborníkovi, je nutné profesionálovi svěřit i samotnou montáž kuchyňské linky a spotřebičů. Vše musí být v perfektní rovině a správně fungovat. A pokud vás zajímá, jaké věci nepatří do spodních skříněk v kuchyni, přečtěte si náš článek zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu