Jak správně umístit televizor, aby vás z něj nebolela hlava či záda

 Technika 
10. září 2020 09:13 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Moderní televize jsou ploché, ale také mají různou velikost Pexels
Televize se dříve umístila do otvoru v obývákové stěně a bylo vyřešeno. Doba je však jiná, stejně jako technologie. Víte, jak správně umístit televizor, aby vás z něj nebolela hlava či záda?

Televizi má dnes snad již každá rodina. A nejen jednu. Mívají ji děti v pokoji, rodiče v ložnici. Televizory jsou dneska ploché a prodávají se v různých úhlopříčkách. Podle průzkumu Češi sledují televizi průměrně 3 hodiny denně. Moderní televize jsou nejenom ploché, ale především různých velikostí. Aby tuto zálibu bez úhony ustál váš zrak a páteř, musíte televizi správně umístit. 

Správná výška

Možná, že vás také zlákala nejedna stránka časopisu o bydlení, kde je televize zavěšená ve dvoumetrové výšce, nejlépe nad krbem. Ale z praktického hlediska je to holý nesmysl. Pokud byste se dlouhou dobu dívali na obrazovku se zakloněnou nebo předkloněnou hlavou, odnesla by to vaše krční páteř. Obvykle se ideální výška od země po spodní okraj televize pohybuje mezi 95–120 cm. Už při koupi byste měli myslet také na pozorovací úhly jednotlivých produktů, protože třeba na ultramoderní prohnuté televizory se nelze dívat z většího úhlu, obraz pak vidíte deformovaně.

Metr do ruky

I když už jsou obrazovky vybaveny technologiemi, které chrání váš zrak, stále je vzdálenost televize od pohovky hodně důležitá. Příliš blízké nebo naopak daleké sezení od obrazovky může způsobit pořádný bolehlav nebo třeba nepříjemný syndrom suchého oka. Ideální vzdálenost televize od gauče se odvíjí od šířky obrazovky. Mezera mezi nimi by měla odpovídat 2,5násobku velikosti úhlopříčky. Takže metr do ruky a jděte na to. 

Televize versus okno

Když volíte pro televizi vhodné místo, vyhněte se umístění naproti oknu. Mohlo by se vám totiž stát, že by vám na obrazovku neustále svítilo slunce, takže z vašeho filmu by nakonec nic nebylo. Ideální místo pro televizi je proto u stěny, která je s okny v pravém úhlu. Pokud nemáte kvůli dispozici bytu jinou možnost, než dát televizi naproti oknu, myslete pak na správné zastínění oken. Co pomáhá, jsme psali zde.

Rušivé elementy

Chcete-li si skutečně vychutnat váš oblíbený film nebo pořad, dávejte si pozor na rušivé elementy. Těmi jsou například dveře nebo jiné frekventované místo, kde se často pohybují ostatní členové rodiny, kteří by tak odváděli vaši pozornost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu