Provzdušňovací boty stojí pár korun a na zahradě zastanou opravdu hodně práce

 Technika 
27. dubna 2020 13:29 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Aerifikace není vertikutace Depositphotos
Každý trávník by se měl po zimě provzdušnit. Takzvanou aerifikaci můžete nechat udělat firmu, ale zvládnete to i sami. Třeba díky speciálním provzdušňovacím botám, které stojí pár korun. I když nejde o žádný extra sofistikovaný nástroj, váš trávník vám za něj bude velmi vděčný.

Provzdušnění trávníku aerifikací neboli hloubkové propichování trávníku plnými nebo dutými hroty za účelem jeho provzdušnění je potřeba dělat s rozmyslem. Ne každý mechanický zásah musí být totiž pro trávník přínosem. Důležité jsou podmínky. Aerifikaci je dobré dělat pouze v případě, pokud je trávník tak hustý, že travní drn unese člověka a stroj nevyjíždí koleje do půdy. Nebo když je trávník už dostatečně suchý a povrch se nelepí.

V těchto případech je na jaře lepší dělat aerifikaci šetrně pouze plnými hroty nebo rycími vidlemi, případně aerifikačními (provzdušňovacími) botami. Tím dojde k narušení horní utužené vrstvy a ke zlepšení vsakování vody a živin ke kořenům. Touto metodou se však nevytáhnou půdní špunty, které vznikají při aerifikaci dutými hroty. Především se ale zlepší přístup vzduchu do kořenové vrstvy.

Plné vs. duté hroty

Trávník lze provzdušnit dutými, nebo plnými hroty. Obě metody mají něco do sebe.

Aerifikace plnými hroty

Provádí se většinou vidlemi nebo aerifikačními botami, ale i strojně, a vznikají po ní v trávníku díry. Půda je nicméně vytlačována do stran a dochází tak k částečnému zhutnění půdy v oblasti vzniklých děr.

Aerifikace dutými hroty

Provádí se buďto jednoduchými aerifikačními vidlemi (ty jsou vhodné pro menší, intenzivně namáhané plochy kolem teras, bazénů, chodníků) nebo strojním aerifikátorem. Aerifikátor je těžký a relativně nákladný stroj, který je nejlepší si zapůjčit od zahradnických nebo trávníkářských firem. Strojní aerifikaci stačí provádět přibližně jednou za rok až dva.

Provzdušňovací boty

Provzdušňovací boty připomínají sandály a jsou k dostání v každém hobby marketu. Vyjdou tak na 300 korun a díky nim budete mít lepší kondici vy i váš trávník.

Jednoduše je navléknete na vaše boty a stabilní ocelové hřeby na jejich spodní straně už vykonají své. Sandály nazujete na jakoukoliv velikost boty. Můžete si je nasadit, když se půjdete jen tak projít po zahradě, ale i tehdy, když se rozhodnete třeba posekat trávník. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Hřeby jsou konstruovány tak, že po sobě zanechají požadované díry, kterými se pak později voda a živiny lépe vstřebají.

Kdy dát písek před a kdy po aerifikaci

Podle toho, zda zvolíte aerifikaci plnými nebo dutými hroty, je třeba vhodně načasovat zapískování křemičitým pískem. U plných hrotů je vhodné rozhodit písek po trávě před aerifikací a u dutých pak až poté, co z pozemku odklidíte špunty z hlíny.

Díky propískování půdního profilu se zlepší přístup vzduchu a živin ke kořenům, omezí se růst mechů a jiných plevelů.

Aerifikace není vertikutace

Někdy laici zaměňují aerifikaci s vertikutací. Ta sice trávník také provzdušní, ale není to její hlavní úloha. Hloubka vertikutace je jen několik mm a jejím úkolem je pouze odstranění vytvořené plsti z travního drnu, popřípadě narušení rostlin plevelů. Hmotu, kterou tímto zásahem vyčešete na povrch trávníku, musíte shrabat nebo posbírat pomocí sekačky.

Na rozdíl od vertikutace je provzdušňování – aerifikace stále poměrně vzácnou operací. Je to především z důvodu nedostatku vhodné mechanizace pro menší plochy a vysoké pořizovací náklady těchto speciálních jednoúčelových strojů. Cílem provzdušnění je snížení stupně zhutnění vegetační vrstvy, hlubší provzdušnění profilu a zlepšení průsaku vody.

Obě tyto metody se mohou doplňovat. Pokud se rozhodnete udělat zároveň i vertikutaci, tak je dobré trávník nejprve zvertikutovat, pak vyčesat a až na konec udělat aerifikaci. O vertikutaci jsme blíže psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu