Uvažujete o pořízení indukční varné desky? Pár věcí vás možná překvapí

Vaření na indukci má své klady i zápory
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
18. listopadu 2018 10:30 / Internet
  0   0
Indukční varné desky si získávají čím dál více příznivců. Profesionální kuchaři tvrdí, že hlavní plus této technologické vychytávky spočívá v efektivním a úsporném vaření. Přesto existuje pár detailů, které je dobré o indukci vědět, aby vás později nezaskočily.

Moderní indukce je založená na přesném dotykovém ovládání, pomocí kterého dávkujete tepelnou energii takřka s chirurgickou přesností.

Jak indukce funguje

Od doby, kdy anglický fyzik Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci, uplynulo už více než 180 let. I když je samotná indukční technologie hodně pokročilá, v principu vše funguje velmi jednoduše. V indukční desce je ukrytá cívka se silným magnetickým polem, které působí přímo na dno hrnce a tím ho ohřívá. Na rozdíl od svých předchůdců, pracujících s rozžhavenou spirálou nebo hořícím plynem, se teplo, kterým se ohřívá pokrm na indukční varné desce, negeneruje pod nádobou s jídlem - ale přímo ve dně nebo stěně hrnce. Po odstavení varné nádoby je deska jen mírně vlažná, a to z toho důvodu, že převzala teplo ze dna hrnce. Sama žádnou tepelnou energii již nevyzařuje.

Rychlost vaření není jednoznačná

Za jedno z největších pozitiv je u indukčních varných desek považována rychlost, s jakou na ní uvaříte jídlo. Jenže má to své ale. Platí to totiž jen v některých případech, konkrétně pro ohřev vody nebo rozpálení oleje. Pokud tedy nejčastěji vaříte těstoviny nebo rýži, tuto dobrou vlastnost indukce určitě oceníte. Pokud ale budete potřebovat pokrm dusit nějaký čas, nic velice neurychlíte.

Jak je to s nádobím

Říká se, že pokud si pořídíte indukční desku, musíte si pořídit i speciální nádobí. Je pravdou, že některé materiály na indukci opravdu nefungují. Indukční varné desky vyžadují nádobí s magnetickým dnem, ale magnetický musí být i vnitřek nádoby. Nerezové nádoby musí být nerezové zvenku i zevnitř, ne pouze jejich dno. Pokud je nerezové nádobí potažené hliníkem po stranách nebo uvnitř, nebude na indukčním sporáku fungovat.

Převážná většina výrobců dnes už nádobí označuje, jestli je vhodné pro indukční vaření. Hliníkové nádobí nebo nádobí z varného skla nebude na indukčním sporáku fungovat, protože neumožní sporáku vytvořit elektromagnetický náboj. Pokud tedy doma nevaříte v hliníku, nebo pouze v keramice, nebudete mít s indukcí žádný problém. Při nákupu se ale pro jistotu vždy přesvědčete, jestli je dno nádobí označeno ikonou indukční cívky. A pokud byste přesto trvali na keramickém hrnci po babičce, i tady existuje řešení: Je jím redukce, která vám umožní použít i jiné než certifikované nádobí a problém je vyřešen.

Na jednu věc si ale dejte pozor, a to je velikost nádoby. Na indukční desku se hodí dávat nádobí o minimálně sedmicentimetrovém průměru dna. Například malá džezva, ve které připravíte skvělou kávu, by tak na indukci nemusela fungovat. O tom, jak připravit kávu v džezvě, jsme psali zde.

Co vás ještě může u indukce zaskočit?

K dalším nevýhodám patří samotné indukční proudy. Ty totiž mohou ohřívat nejen dna hrnců, ale třeba i náramky, prstýnky a řetízky, které má na rukou kuchař, nebo kuchařka. Stejně tak je třeba dávat pozor, jak daleko je od varné desky váš mobilní telefon, případně váš kardiostimulátor. Kritické vzdálenosti se sice počítají pouze v centimetrech, ale opatrnosti není nikdy dost.

Posledním negativem jsou zvuky. Indukční deska totiž není úplně bezhlučná. Občas slabě vrní, občas se ozve cvaknutí při spínání spirály. Způsobuje to nutnost chlazení její elektroniky pomocí ventilátorů a také samotné “brnění” indukční cívky. Není to nic, co by vás rušilo, ale překvapeni být můžete.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu