Betonové ploty mají své příznivce i odpůrce. Jaké jsou výhody a jaké nevýhody?

 Exterier 
11. listopadu 2018 10:20 / Marie Popelková
  3
📷
5 fotografií v galerii
Betonové ploty vydrží desítky let Internet
V posledních letech se mezi majiteli nemovitostí rozmáhají betonové ploty. Vydrží desítky let, ale na druhou stranu mají poněkud strohý vzhled. Než si jej pořídíte, měli byste zvážit všechna pro a proti.

Oplocení pozemku je bezesporu jednou z důležitých věcí při stavbě domu. Kromě nezvaných hostů ochrání váš pozemek také před zatoulanou zvěří a zajistí vám soukromí. Kromě ochranné funkce má plot však také jistou funkci estetickou, při výběru toho pravého se proto lidé často zaměřují nejen na odolnost a spolehlivost, ale také na celkový vzhled plotu.

Betonové ploty se dříve objevovaly hlavně v satelitech, kde lidé hledali nejjednodušší a nejrychlejší řešení, jak oddělit pozemek od sousedů. Dnes se už betonové ploty objevují i kolem běžných rodinných domů. Z hlediska bezpečnosti je zřejmě betonový plot ten nejvhodnější, ale také bohužel patří mezi nejdražší a méně vzhledné.

Betonové variace

Oblíbené jsou prefabrikované stavebnicové systémy tvarovek nejrůznějších rozměrů i podob, ze kterých je možné sestavit části plotu (sokl, sloupky) nebo celý plot. Aby betonová plocha nebyla fádní a pustá, je možné využít i tvarovky určené pro vysazení zeleně.

Nově oprášenou metodou je beton litý do ztraceného bednění - tyto ploty byly původně využívány především jako bezpečnostní či protihluková bariéra, ale nyní již čas od času nacházejí své uplatnění i kolem rodinných domů. Jejich technicky strohý vzhled lze ovlivnit materiálem, použitým na ztracené bednění, neboť struktura jeho povrchu se otiskne do betonu.

V určitých případech je možné použít i betonové tvárnice a vylít je betonem. Působí pak jako pevný monoblok. Výhodou je relativně rychlá stavba, bezúdržbovost, pevnost, odolnost proti klimatickým vlivům a dlouhá trvanlivost. Způsobem použití jsou betonu podobné takzvané klinkerky - pohledové cihly, které lze skládat do různých typů vazeb (křížová a polokřížová, běhounová, vazáková atp.). O plotech z gabionových košů jsme psali zde.

Výhody betonu

Betonové ploty si řada lidí pořizuje proto, že mají dlouhou životnost (až 50 let), jsou rychle postavené a dobře odolávají povětrnostním vlivům. Jsou také velmi pevné a fungují i jako hluková bariéra. Navíc jsou v podstatě bezúdržbové.

Nevýhody betonu

Za hlavní nevýhodu betonových plotů je považován jejich vzhled. I když jsou už dnes k dostání různé povrchové úpravy a designové možnosti, stále mívají ploty z tohoto materiálu poněkud strohý vzhled.

Oboustranné betonové ploty

Základním atributem, na který je třeba brát zřetel a kde si liší cena, je, zda betonový plot potřebujete se vzorem na obou stranách betonových plotových desek nebo vám stačí vzor pouze na jedné straně. Poté už je na vás, zda si zvolíte jako vzor například břidlici, cihlu nebo kámen. Barvu je vhodné zvolit například podle fasády oplocovaného objektu či charakteru okolní krajiny.

Kombinované ploty

Hodně lidí volí kompromis v podobě kombinace betonového plotu s jiným materiálem - nejčastěji dřevem nebo kovem. A je pravdou, že takové ploty působí mnohdy po estetické stránce lépe. Lidé pak ale musejí přijmout fakt, že dřevo budou muset čas od času ošetřit či případně po několika letech vyměnit. Péči obvykle vyžaduje i kov, který je třeba chránit před korozí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu