Jednoduchý, účinný a velmi rychlý způsob, jak se zbavit otravných octomilek
Octomilky, neboli vinné mušky, se velmi rychle množí. Jako supi se vznášejí nad nedojedeným zapomenutým banánem, který jste vy nebo vaše dítě nechali povalovat v kuchyni nebo v jiném pokoji.
Nejotravnější hmyz? Hned za komárem a mouchou se v těsném závěsu drží octomilky. Malé mušky, které jsou všude! Máte pocit, že zbavit se jich není nic jednoduchého? Díky našim radám můžete boj s tímto drobným hmyzem vyhrát.
Nejprve obecné rady
Nejdůležitější ochranou je samozřejmě prevence. Především dbejte na čistotu.
1. Ovoce nenechávejte volně, ale skladujte je v lednici nebo ve špajzu.
2. Odpadkový koš s organickými zbytky ihned vyneste.
3. Pozor na šťávy na koši, pod ním či na víku. I to stačí, aby se vám v kuchyni octomilky usídlily.
4. Nemilosrdně vyčistěte spíž a odstraňte z ní veškeré nahnilé či jinak závadné potraviny.
5. Pozor také na koláče s ovocem. I ty jsou pro octomilky velkým lákadlem.
6. Nedopité víno, mošt či ovocné šťávy dejte ihned do lednice.
7. Pravidelně čistěte kuchyňský odpad.
Když už se octomilky objeví
Pokud jste zkoušeli všechny možné triky, jak se otravných mušek zbavit a ani jeden zatím nezabral, zkuste si s námi vyrobit jednoduchou past, která funguje!
Co budete potřebovat
- zavařovací sklenici nebo jinou sklenici s víkem
- kousek jablíčka nebo citronu, případně trochu vína
- ostrý předmět na výrobu drobných dírek
Postup
Postup je velmi jednoduchý a rychlý. Vezměte sklenici s víkem a do ní udělejte ostrým předmětem drobné dírky. Jablko nebo citron si nakrájejte na malé kousky. Pokud použijete víno, nalijte malé množství do připravené sklenice. V případě ovoce dejte pár malých kousků do sklenice a uzavřete. Máte hotovo! Mušky začnou létat do sklenice, ale už nebudou umět vyletět ven. Fotografie této pasti na octomilky naleznete v naší fotogalerii.
Další možné způsoby
Klasická mucholapka (někdy tyto lepicí pásky můžete najít pod názvem beruška). Lepí se někde v blízkosti okna. Vylučují feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.
Elektrický pomocník. Přístroj, který jste mohli vidět v některých restauracích. Elektrický lapač svítí a přitahuje hmyz. Některé typy hubí elektrickým proudem, jiné octomilky nasají do zásobníků. Celý přístroj je poměrně tichý, jen pořizovací ceny jsou o něco vyšší. Elektrický lapač koupíte od 300 Kč a více. Na druhou stranu nejde o žádný chemický prostředek.
Koření. Stejně jako komáři i octomilky prý nesnáší vůni koření. Rozložte si po bytě misky s hřebíčkem a do květináčů můžete zapíchnout stroužek česneku.
Masožravé rostliny. Hezký a moderní doplněk do bytu, který se vám o tyto potvůrky postará. Stačí je vhodně nakombinovat, s tím vám poradí v hobby marketu či v zahradnictví a máte vyhráno. Masožravá rostlina je elegantní a bude vás bavit ji sledovat při lovu.
Vysavač. Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.
V boji proti veškerým škůdcům v domácnosti je vždy nejdůležitější prevence. Především dbejte na čistotu. Víte například, že na kuchyňském prkénku je více bakterií než na záchodovém? Zbavte jej proto těchto nebezpečných bakterií. Poradíme, jak jej důkladně vyčistit.