Problém s přestavbou malé koupelny vyřeší pár chytrých nápadů

I malá koupelna může vypadat skvěle
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
09. listopadu 2018 14:35 / Internet
  4   2
Pokud se chystáte na přestavbu malé koupelny, chce si to dopředu vše dobře promyslet. I s malým prostorem se dají dělat velké věci, jen musíte vědět, jak na to.

Barvy prostor provzdušní

Prvním důležitým prvkem, který dokáže alespoň opticky zvětšit koupelnové prostory, je výběr barev. Zde platí klasické pravidlo, že tmavší barvy činí interiér stísněnější, kdežto světlejší barvy dodají prostorám vzdušnost. Lidé by proto měli vybírat koupelnový nábytek, ale i obklady a dlažbu ve světlejších tónech, radí odborníci.

Prostory opticky rozšíří i dostatek světla. Neměli byste se spokojit jen se standardním stropním světlem. Dobře působí také nasvětlení zrcadel nebo skříněk.

Formát obkladů

Interiér lze opticky rozšířit i vhodně zvolenými obklady, nejvhodnější jsou světlé tóny ve formátu do 30 x 60, 50 x 20 nebo 30 x 30 cm. Pokud si potrpíte na vzorech, zajímavě působí kombinace mozaiky například za umyvadlem, vanou nebo sprchovým koutem v kombinaci s dlaždicemi větších formátů ve zbytku koupelny.

V neposlední řadě interiér opticky zvětší i lesklé povrchové úpravy koupelnového nábytku, využití správné kombinace zrcadel, ale i použití transparentního skla v koupelně. Transparentní sklo sprchového koutu nebo zástěn udělá větší službu, než se může na první pohled zdát - celý interiér příjemně propojí a ten pak působí jako celistvý komplex. O designových tricích se zrcadly, kterými ošálíte mysl, jsme psali zde.

Dva v jednom

Co se týče samotného vybavení koupelny, službu v malém prostoru rozhodně udělají výrobky „dva v jednom“. Samozřejmostí je galerka s úložným prostorem. Toaleta se zabudovaným bidetem, vana se sprchovým koutem nebo pračka v kombinaci se sušičkou. Pokud je ovšem koupelna opravdu malá, je lepší pro pračku najít místo někde jinde. Někdo má třeba pračku v kuchyni, jiný třeba na chodbě.

Úzký nábytek

V malých koupelnách se také vyplatí pořídit si nábytek s menšími hloubkami. Na jednu stranu díky němu zvětšíte prostor koupelny, ale zároveň se nepřipravíte o úložný prostor. Trh podobných kousků nabízí hodně, takže výběr je opravdu široký.

Vedle nábytku je výborným řešením do malých koupelen i zkrácené WC, které je oproti standardním toaletám o několik málo centimetrů kratší, což neubírá na jeho funkčnosti ani komfortu, ale dokáže do interiéru přidat několik málo centimetrů navíc. Vhod přijdou také zvýšené koupelnové skříňky, které nabízejí úložný prostor ve vyšších místech, takže nikde nepřekáží.

Sprcha či vana?

Důležitou otázkou je i rozhodnutí, zda do podobně malých prostor zvolit sprchu nebo vanu. Pokud není dostatek místa pro oboje, existuje několik možností, jak se se situací vypořádat. Lze například pořídit vanu se sprchovou zástěnou, k dostání jsou ale i vany menších rozměrů, případně excentrické vany, které šetří prostor, ale zároveň dodávají potřebné pohodlí. V případě, že zvolíte sprchový kout, pak je ideálním řešením bezbariérový typ se sprchovými žlábky, který by měl být široký alespoň 90 cm tak, abyste měli při sprchování zajištěný veškerý komfort.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu