Jak vyspárovat obklady nebo dlažbu

 Rekonstrukce 
08. dubna 2017 21:20 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Po zatvrdnutí spárovací hmoty stěny i podlahu umyjte. Internet
Spárování obkladů a dlažeb není úplně jednoduché. Jestliže jste ale domácí kutilové a rádi si věci doma děláte sami, zvládnete určitě i spárování. 

Když už se vám podaří vybrat dlažbu přesně podle vašich představ, přichází další stres. Jak provést spárování dlaždiček tak, aby to vzhledu dlaždiček neuškodilo a aby spárování vydrželo dlouho kvalitní.

Jakou barvu vybrat

Doporučujeme vybírat k obkladům barvu bílou nebo odstín, který ladí s obklady podle vašich představ. Na dlažbu je naopak lepší šedý nebo tmavší tón. Spárovací hmota v dlažbě se častěji špiní a vymývá.

Spárovací hmoty

Spárovací hmoty jako materiály dodávané k vyplnění spár mezi jednotlivými dlaždicemi a obklady, jsou dodávány jako:
- cementové,
- epoxidové,
- akrylátové,
- silikonové,
- polyuretanové. 

Šířka spáry

Šíře spáry se volí dle velikosti dlaždice, nebo obkladu. K zajištění rozměru šířky spáry se smí užívat obkladačské křížky ve taru písmene X, Y a T. Jednotlivá ramena křížků mají 1,5, 2, 2,5, 3, 4,  , což charakterizuje budoucí šířku spáry.
Barva spáry se volí dle barvy obložené plochy, nebo odlišná ke zvýraznění estetického významu obkládané plochy.
Obecně je volba barvy u dlažeb řešena o tři odstíny tmavší, než je barva samotných dlaždic.

Postup při spárování obkladů a dlažeb

Pokud si se spárováním nevíte rady, rádi vám poskytneme několik rad. Jestliže jsou obklady i dlažba nalepené, počkejte minimálně 24 hodin, než začnete spárovat. To proto, že lepidlo musí být vytvrdlé. Spárujte pomocí gumové stěrky. Hmotu roztírejte šikmými tahy přes spáru po celé ploše. Vodorovnými či horizontálními tahy, byste spárovací hmotu vytlačovali stěrkou zase ven. Pokud jste při pokládce použili křížky, není třeba je vydělávat, spárovací hmota je překryje. 

Kdy je třeba spárovací hmotu umýt?

Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů a dlažeb, je třeba umýt vlhkou houbou. Doporučujeme nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá. Zároveň ale nesmí být ani tekutá, abyste ji nevymyli i ze spár. Pokud necháte spárovací tmel ztvrdnout na obkladech, už ho nedostanete dolů. I po důkladném čištění tam vždy zůstanou patrné nevzhledné mapy zaschlé spárovací hmoty.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej