Nejčastější chyby při koupi bytu

Prohlídce bytu věnujte dostatek času, vemte si raději den dovolené. Do bytu rozhodně vstupujte za denního světla.
 Tipy a inspirace 
06. dubna 2017 18:07 / Internet
  7   1
Koupit si byt není každodenní záležitost. Častokrát se k tomuto rozhodnutí dostaneme jen jednou za život. Je proto podstatné dobře si promyslet svůj cíl a své reálné možnosti.

Každá chyba vás může přijít draho. Při koupi nemovitosti za miliony to platí dvojnásob, proto neopakujte chyby svých předchůdců a poučte se z nejčastějších omylů, které vám hrozí na realitním trhu při koupi bytu.

Dobře zvažte, zda kupujete, co chcete

Před tím, než uzavřete smlouvu o koupi, dobře si promyslete, jestli můžete od tohoto bytu čekat to, co si slibujete a zdali bude odpovídat Vašim nárokům. Uvažujte tedy dlouhodobě a taky si zodpovězte otázku ohledně výše splácení. Pokud budete mít hypotéku, dobře si promyslete, jestli odpovídá Váš příjem možnostem splácení.

Touha po přírodě nebo snaha ušetřit vás vede na samotu

Prvního omylu se často kupující dopouští už při zvažování vhodné lokality. Typicky tíhnou k emocionálnímu výběru toho, co se jim líbí, co je známé, anebo slibuje rychlou finanční úsporu. Pokud však při výběru lokality zapomenete na praktické aspekty, může to být problém. Později totiž zjistíte, že se musíte svému bydlení hodně přizpůsobit a vlastně vám neslouží, ale spíše vás omezuje.
V počátku svého hledání se tedy určitě neomezujte jen na oblasti, které vám přišly na mysl automaticky. Naopak, skvělé bydlení můžete nečekaně objevit tam, kde vás původně ani nenapadlo hledat.

Nepřipravenost nákupu – koupě v nesprávný okamžik

Při kupování bytu je pro Vás důležité ve správný okamžik provést nákup. Ceny bytů a nemovitostí většinou odráží hospodářský cyklus a je tedy na nás, abychom sledovali vývoj cen bytů v čase.

(Ne)využití služeb realitního agenta

Realitní agent by měl hájit Vaše zájmy a snažit se vyhledávat byt podle Vašich parametrů a informovat o procesu kupování nemovitosti, a to pokud možno za nejnižší cenu.

Omezení vlastnických práv

Před koupí bytu byste si měli zkontrolovat, že na předmětu prodeje nevázne žádné věcné břemeno ani zástavní právo smluvní, exekutorské apod. Toto věcné břemeno lze vysvětlit jako omezení vlastnického práva k nemovitosti. Vznik věcného břemene a zástavy může vzniknout z několika důvodů, nejdůležitější však je zjištění existence věcného břemene. Pokud je na byt uvaleno věcné břemeno, můžeme si to ověřit z výpisu katastru nemovitostí.

Kdy poslat peníze na účet prodávajícího

Pokud už jste se rozhodli pro koupi bytu a s vlastníkem bytu už jste se dohodli na koupi a máte vyřízeny všechny potřebné úkony, dobře si pohlídejte, kdy budete posílat peníze prodávajícímu. Riziko lze snížit právě profesionálně řešenou úschovou peněz (notář, advokát).

Jakým způsobem platit a poslat peníze za byt

Jaká cenová výše má být stanovena je věcí prodávajícího nebo spíše dohody s Vámi. Důležité však je, jaký způsob platby zvolit. Platba může proběhnout bezhotovostně nebo v hotovosti, dle české legislativy můžete v hotovosti zaplatit v přepočtu max. sumu 15.000 EUR. Rozhodně lepší volbou bude první varianta – tedy bezhotovostně neboli převodem z účtu na účet. Pro obě strany to znamená, že pohyb peněz za nemovitost bude zaznamenán.

Vhodné je složit peníze u advokáta (notáře) či banky, tento zprostředkovatel po složení celé částky na úschovní účet vyrozumí obě strany, že peníze byly připsány, a poté se předá kupní smlouva na katastr nemovitostí. Po zapsání vlastnického práva katastrem nemovitostí odesílá zprostředkovatel kupní cenu prodávajícímu.

Nezapomeňte porovnávat Vaši vybranou nemovitost s cenami okolních podobných nemovitostí

Veškeré smlouvy vyřizujte písemně – vše na čem se domluvíte sepište.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu