Ukliďte svůj domov pomocí přírodních čisticích prostředků

 Tipy a inspirace 
07. listopadu 2018 13:26 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ocet, olej i éterické oleje jsou cennými pomocníky při domácím úklidu Pixabay
Špinavá okna, zaprášená podlaha, šmouhy, skvrny nebo třeba i ucpaný odpad. Koho by tyto běžné domácí trable netrápily! Naštěstí víme, jak si své bydlení nablýskat, aniž byste k tomu potřebovali horu chemických prostředků.

Konvenční úklidové prostředky jsou plné látek, které prokazatelně škodí našemu zdraví. Přitom takové čističe používáme ve své domácnosti dnes a denně. Dotýkáme se jejich obsahu a přes čich se dostávají do celého našeho těla. A to rozhodně není nic dobrého pro naše zdraví.

Špinavá okna

Téměř už přes ně není vidět ven, stále se ale přemlouváme, že předvánoční úklid je ještě daleko a „takhle to zatím stačí“. Nemusíte však kupovat drahé čisticí prostředky a sedřít u mytí oken svoji duši.

Až budete mít chvíli času, nastrouhejte kousek přírodního mýdla a k němu přidejte vodu a panáka čistého alkoholu. A pusťte se do mytí. Budete překvapeni, jak snadno to půjde. A bez šmouh!

Mastné povrchy

Tím trpí celá kuchyň. A my trpíme s ní. Pokud se chceme mastnoty zbavit, musíme pořizovat spoustu speciálních čističů a stále dokola omývat a omývat. Nakonec pořádně otřít pěnu, zbytky vody a naleštit. Práce na celý den! Zkuste to tentokrát trochu jinak.

Smíchejte dvě polévkové lžíce obyčejného octa, jednu lžíci přírodního tekutého mýdla (nastrouhejte jej a rozpusťte ve vodě) a deset kapek rozmarýnové silice. Tuto směs promíchejte a máte-li možnost, nalijte ji do lahvičky s rozprašovačem. Pak už se můžete pustit do práce. Budete překvapeni, jak rychle mastnota zmizí. 

Naleštěný nábytek

Speciální přípravky na nábytek jsou docela drahé, přitom si snadno doma můžeme vyrobit čistič a leštidlo v jednom. Stačí jen, když smícháme jednu lžíci olivového oleje a čtvrt lžičky čerstvě vymačkané citronové šťávy nebo citronové silice. Směs nalijeme do uzavíratelné lahve a důkladně protřepeme.

Pak po troškách přiléváme na hadřík a leštíme. Tento domácí čistič má tu výhodu, že nádherně voní. A oleje se rozhodně nebojte, mastné fleky po sobě nikde nezanechá. Kožené povrchy zase jednoduše ošetříte a vyčistíte díky dvěma lžícím a dvěma kapkám citronové silice. Promíchejte a pusťte se do práce. 

Naleštěné podlahy

Nejprve zamést nebo vyluxovat, to je jasné. Pak přijde na řadu kýbl a mop. Do vody, kterou běžně do kýble dáváte, však tentokrát přilijte něco jiného, než jste zvyklí. Může to být třeba jeden decilitr aviváže – na zemi se pak bude usazovat méně prachu. Přilijete-li do vody lžíci tekutého přírodního mýdla a 100 mililitrů octa, zbavíte se i těch nejzarytějších nečistot. A když přímo do kýble s vodou nakapete 50 kapek citronové silice, váš byt bude nádherně vonět čistotou. Mimochodem, ocet si poradí s mnoha problémy v domácnosti. Hravě zvládne i špinavou troubu.

Dokonalý koberec

Připravte si dokonalý domácí čistič, který je snad i účinnější než chemické prostředky z obchodu. Nastrouhejte mýdlo a smíchejte jej s teplou vodou a levandulovou silicí. V této směsi rozpusťte trochu jedlé sody. Čistit našlehejte do pěny. Naneste houbičkou a nechte deset minut působit. Pak setřete vlhkým hadříkem, nechte vyschnout a vyluxujte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu