Jak vyhnat pavouky z domu a přitom nezabíjet

 Tipy a inspirace 
27. května 2017 06:49 / Marie Popelková
  3
📷
4 fotografie v galerii
Pavouci nebývají zrovna vítanými návštěvníky obydlí Shutterstock
I když se snažíte dům či byt pravidelně uklízet, čas od času se v některém z nevymetených koutů usadí pavouk. Někdo nechává tyto tvorečky v klidu žít, jiní se jich snaží za každou cenu zbavit, a to i tím nejdrsnějším způsobem. Jde to ale i mírumilovně!

Pavouk je jedním ze zástupců živočišné říše, kolem kterého koluje řad pověr a lidových rčení. A to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Podle Němců například přináší spatřený večer štěstí, ráno starosti a hoře.

U Francouzů má setkání s pavoukem trojí význam: ráno věští překážky, v poledne radost a večer naději. Pavouk křížák pro změnu znamená zdar a štěstí - v lidové legendě se říká, že pavouk se snažil utkat pavučinu na krvácejících Kristových ranách, aby mu zastavil krev. Proto nosí na zádech kříž. Pavučina prý dokonce opravdu zastavuje krvácení, v lidovém léčitelství se svého času pro tento účel skutečně používala. Podle české pověry pavouk spatřený večer přináší peníze a pavouk v domě značí štěstí.

Co ale dělat, když máte k pavoukům odpor, pověra nepověra? Každý ochránce a milovník přírody vám řekne, že praštit ho bačkorou a na lopatce hodit do smetí moc humánní způsob není. Nejlepší je udělat vše pro to, aby se vašemu bytu či domu vyhnuli sami velkým obloukem. Nabízíme vám 10 ekologických rad, třeba některá z nich zabere i ve vaší domácnosti.

1. Svěží peprmint

Před nechtěnou návštěvou vás ochrání máta. Pavouky totiž údajně odpuzuje. Jednoduše naplňte rozprašovač mátovým esenciálním olejem a vodou a rozstříkejte tekutinu po domě. Získáte jak protipavoučí ochranu, tak příjemně vonící příbytek. Pokud nemáte rádi vůni máty, vyzkoušejte eukalyptus nebo tea tree oil.

2. Všestranný ocet

Že je ocet všestranným pomocníkem, ví asi každá hospodyňka. Že se ale dá použít i jako pavoučí repelent, možná už tolik lidí neví. Spolu s vodou ho slijte do rozprašovače obdobně jako ve výše zmíněném případě s mátou a směsí postříkejte veškeré praskliny a skuliny kolem domu.

3. Pomoc chlupatých přátel

Máte doma kočku, případně aktivního pejska? Chlupatí zvířecí přátelé jistě procházejícího pavouka nenechají v klidu a proženou ho tak, že si příští cestu skrz váš pokoj dvakrát rozmyslí.

4. Čistota kolem domu

Některých druhů pavouků se můžete dokonce vyvarovat tím, že jim nevytvoříte vhodné podmínky pro žití, například nebudete u domu nechávat kopy spadaného listí, tlející posekanou trávu, dřevěné piliny či kůru apod. Pavouci tak přijdou o potenciální bydliště a vy o možnou nevhodnou bezobratlou návštěvu.

5. Citrusová síla

Je všeobecně známo, že stejně jako mátu nebo ocet nesnesou pavouci ani citrusy. Stačí jen potřít místa, kde se nohatí živočichové často pohybují, čerstvou citronovou kůrou. Určitě nevynechejte parapety a podlahové lišty. Pomoci může dokonce leštící prostředek s vůní citrusů.

6. Mocný cedr

Další ze způsobů, který by mohl pavouky rychle odradit, je cedrové dřevo. Zkuste si po obvodu domu udělat posyp cedrovou mulčovací kůrou a poté sledujte, kolik pavouků se vám do vnitřních prostor (ne)dostane. Šuplíky a skříně pak ochrání cedrové špalíčky nebo piliny.

7. Kaštany

Umístění kaštanů  na okenní parapety může být nejen pěknou ozdobou, která zútulní vaše bydlení, ale taky udrží pavouky dál. Stejný účinek mají údajně i plody u nás ne příliš známého stromu maklury oranžové.

8. Tabák

Rozsypávat si tabák po celém domě může být sice finančně docela nákladné, ale zato účinné řešení proti nechtěným pavoučím průzkumníkům. Tabák lze také smíchat s vodou v rozprašovači a vzniklým výluhem pak obydlí vystříkat.

9. Skořice

Provoňte dům skořicí. Zapalte si doma skořicovou vonnou svíčku nebo skořicový olej. Pavouci vůni skořice nesnášejí, takže by se měli vašemu domu vyhýbat.

10.  Rajčatové listy

Vůně z listů rajčete je další věc, kterou pavouci v domě nemohou snést. Pokud pěstujete rajčata, stačí natrhat pár lístků a rozmístit je po vašem domově.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej