Vytíráte často, ale pořád máte špinavé ponožky? I úklid má svá pravidla

 Interier 
26. května 2017 10:58 / Kateřina Kofroňová
  22
📷
5 fotografií v galerii
I vytírání má svá pravidla, dodržujte je a máte vyhráno. Shutterstock
Sen každé ženy je mít tak čistou podlahu, aby se z ní dalo třeba i jíst. Realita ale často bývá taková, že ať se snažíte jak se snažíte, podlaha nikdy takto čistá není. Buď jsou na ní šmouhy, psí chlupy, vlasy, nebo máte při chůzi bez bačkor stále špinavé ponožky.

Ptáte se, jak je to možné, když vytíráte třeba i obden? Nejspíš nevědomky děláte jednu z úklidových chyb. Dodržujte tato pravidla a podlahu budete mít čistou jako nikdy.

Podlaha až nakonec

Nejzásadnějším pravidlem pro absolutně čistou podlahu je zvolit správné pořadí. V případě, že uklízíte celý byt, podlahu rozhodně řešte až v konečné fázi. Jestliže však uklízíte pouze podlahu, protože podlaha je to, po čem denně chodíte a to, co chcete mít čisté každý den, bezprostředně před vytíráním důkladně vyluxujte. Není nic horšího, než vytírat podlahu a tahat za sebou chuchvalce prachu, chlupů a drobků.

Mopem nebo hadrem?

Jak se to vezme. Nejhorší možností je hadr omotaný kolem koštěte. Pořád dokola padá, nemůžete na něj přitlačit v případě objevení přichycené nečistoty, protože štětiny koštěte se ohýbají, ale i tento způsob má své příznivce. Oproti tomu otočný mop se dostane do každé skuliny, můžete na něj přitlačit, jednoduše se ždímá a hlavice drží tam, kde má. V rozích ovšem nikdy neudělá tak dokonalou práci, jako když si kleknete na kolena a vytřete ručně hadrem. Tato možnost je asi nejdůkladnější, ale vytřít takto celý byt je velmi namáhavé – nicméně účinné.

Špatně zvolený prostředek a jeho množství

Možná si říkáte, že vaše babička přeci také vytírala přípravkem na nádobí, tak proč byste kupovali speciální prostředek na podlahu. To je ovšem omyl. Každý typ podlahy má jiné požadavky, a proto je vhodné zvolit takový prostředek, který ji vyhovuje a dávkovat jej v doporučeném množství. Přípravkvy na podlahu často obsahují i péči o parkety, dlaždičky nebo umělé materiály, což určitě přípravek na nádobí neobsahuje.

Důležité je i množství. Nedostatek saponátu podlahu dobře neumyje, naopak jeho přemíra zanechá šmouhy a podlaha může po uschnutí i lepit. To už je jen krůček k tomu, aby se na ní zachycovaly nečistoty a prach a vy to pak pěkně stíráte ponožkami.

Moc vody

Rozhodně neplatí, že čím více špíny, tím více vody na mopu nebo hadru. Ať už zvolíte mop nebo hadr, důležité vždy je, abyste jej důkladně vyždímali a pak až vytírali. Že takto „suchým“ hadrem vytřete jen malou část podlahy? To sice ano, ale vy chcete přeci vytřít kvůli tomu, abyste měli podlahu čistou, ne proto, abyste si odškrtli, že jste vytírali. Takže pomalu, ale důkladně. Příliš přemáčený hadr navíc nechává zejména na plovoucí podlaze nevzhledné šmouhy a fleky po zaschlých kapkách.

Jeden kýbl na celou domácnost

Pokud nevytíráte každý den, podlaha v každé místnosti potřebuje kýbl s čistou vodou. Velmi častým jevem je, že se vytírá celý byt vodou z jednoho kýble, která je už po vytření jedné místnosti značně špinavá. V ostatních místnostech tak sice namokříte podlahy, ale rozhodně je nevyčistíte. Vytírat špinavou vodou čtyři pokoje trvá zhruba dvacet minut, ale bude to k ničemu. Dát do kýble čistou vodu vám zabere asi jednu minutu a budete mít podlahy tak čisté, že po nich budete moci chodit v bílých ponožkách, které konečně zůstanou čisté.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...