Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě? Méně znamená více!

 Interier 
20. prosince 2016 07:50 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Pokojové květiny potřebují v zimě zvláštní péči. Ilustrační foto
Pokojové rostliny v zimě odpočívají a nabírají sílu na nové vegetační období. Pokud tento klid podceníte a staráte se o rostliny nesprávně, brzy se může stát, že rostliny začnou chřadnout. Všeobecně pro péči o pokojovky v zimě platí, že čím méně péče, tím lépe.

Pokojové rostliny přestávají v zimě růst a jsou velmi citlivé na škůdce, houby a choroby. Je třeba dodržovat určitá pravidla, abyste své zelené kráse neublížili!

Světlo

Základem je v zimě rostlinám dopřát co nejvíce světla. Je třeba si uvědomit, že tam, kde se jim v létě dařilo, mohou nyní strádat. Dny, kdy je sluneční svit nejslabší a trvá nejkratší dobu, by měly být co nejblíže u okna, ale zase buďte opatrní, ať rostlinu při větrání nepopálí mráz.

Zálivka

V klidovém období se rostliny nepřesazují a neseřezávají, pokud to tedy není nezbytně nutné. Tyto procedury se provádějí vždy na jaře. To platí i pro množení. Rostlinám svědčí teploty okolo 15 - 18 ° C, některé vyžadují teploty nižší. Za těchto podmínek výrazně omezte zálivku. Zalévejte mírně asi jednou za 7 – 10 dní. Mezi jednotlivými zálivkami vždy nechejte substrát vyschnout. Pokud rostlinám nemáte možnost dopřát pokles teplot a pěstujete je při běžných pokojových teplotách, zalévejte samozřejmě častěji. Vždy však platí pravidlo méně je někdy více. Přelití vede např. u fíkusů ke žloutnutí listů. Pokud to se zálivkou skutečně přeženete může dojít k uhnití kořenů. První známkou toho, že není něco v pořádku, jsou právě žloutnoucí listy, které by měly být již signálem toho, že děláte něco špatně. Nejprve zkontrolujte substrát; je-li přemokřený, zálivku omezte a rostlinu přemístěte na teplejší stanoviště.

Hnojení

V zimním období, od listopadu do února, nehnojíme. S hnojením začínáme postupně od března. Při použití hnojiva by neměl být nikdy substrát zcela vyschlý. To by mohlo vést k popálení kořenů.

Vlhkost vzduchu

V topné sezoně se snižuje v bytě vlhkost vzduchu a rostliny trpí příliš suchým vzduchem. Mnohé z nich však zvýšenou vlhkost vyžadují. Kromě rosení listů je nutné květináč umístit do misky s vlhkými kaménky, čímž rostlině nepřímo zajistíme zvýšenou vlhkost vzduchu. Špičky listů začínají zasychat, je-li rostlina na příliš suchém stanovišti.

Škůdci

Dalším problémem jsou škůdci, zejména mšice, puklice, svilušky nebo červci. Mšice se objevují na příliš teplém zimním stanovišti, nebo pokud rostlina nemá přísun čerstvého vzduchu. Účinně s nimi zametete pomocí insekticidů. V příliš mokrém substrátu se usazují larvy smutnic, které okusují kořeny. Z těchto larev se vylíhnou malé černé mušky, které poletují nad substrátem. Nebojte se použít speciálních přípravků.

Alfou a omegou správné péče v zimě je tedy omezit zálivku, dopřát rostlině dostatek světla, pravidelně rosit listy a nejlépe umístit ji na chladnější místo.

Pokud se vám stane, že se rostlině nedaří, ať děláte, co děláte, dopřejte jí od května ozdravný pobyt na terase nebo na zahradě. Vybírejte sluncem a deštěm chráněné stanoviště, nejlépe tedy pod korunou stromů. Obvykle se rostlina velice rychle zotaví a odmění vás bohatým květenstvím nebo novými listovými přírůstky.

Nejčastější problémy při pěstování rostlin v zimě:

  • Na příliš teplém stanovišti v zimě rostlina stáčí listy a objevují se na nich žluté a hnědé skvrny.
  • Suchý vzduch způsobuje zasychání konců listů, rostlinu většinou napadají škůdci.
  • Opakované přelití může vést k uhnívání kmínku (juka, dracena…).
  • Žloutnoucí listy jsou většinou důsledkem příliš vydatné zálivky. U některých druhů rostlin je to známka nedostatku světla (juka).
  • Drobné, dotěrné mušky se objevují zvláště pokud máte více květin, které se pravidelně rosí a často zalévají. Na tyto mušky, které se mohou rozšířit po celém bytě, je někdy i samotný postřik krátký. Vyplatí se investovat do lepicích štítků, na které se hmyz nalepí.

Pokud ovšem máte pokojové rostliny, které kvetou v zimě, období odpočinku nemají. Pravidelnou zálivku a přihnojování ponechte v těchto případech i v zimních měsících.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu