Při stavbě či koupi bydlení je zapotřebí myslet na stáří

Takové schody ve stáří příliš neoceníte
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
16. listopadu 2018 10:32 / Shutterstock
  0   1
Většinou se lidé pro nové bydlení rozhodují, když založí rodinu a získají určité prostředky. V té době jsou silní a zdraví. Bude ale bydlení vyhovovat i po letech? Máme důležité informace.

Bydlení nepořizujeme na pár let, ale na celý život. A není nic horšího, pokud se člověk na stará kolena musí odstěhovat z bytu či domu, ve kterém bydlel, kde je zvyklý a kde zná své sousedy. Přitom stačí tak málo – myslet na zadní kolečka.

Poloha

První věcí, kterou bychom měli dobře promyslet je poloha bytu nebo domu. V každém případě jde o dostupnost bydlení i v případě, že nebudete dobře pohybliví a nebudete už moct řídit auto. Zkuste si představit, jak byste se pohybovali v okolí vašeho budoucího bydliště s vozíkem či s chodítkem. Základním požadavkem by tedy měly být bezbariérové chodníky, relativní rovina, blízkost veřejné dopravy a prodejny potravin.

To další souvisí s vnitřní dispozicí domu. Není problém bydlet třeba i v šestém patře činžovního domu. Podmínkou je, že je zde nejen výtah, ale také přímý přístup k němu. Existuje totiž celá řada domů, kde musíte k výtahu po jednom či i dvou schodištích. Taková překážka je pak pro vás nepřekonatelná.

V některých domech je ale tento problém řešen schodolezem či plošinou. V případě koupě domku je zase důležité, aby všechny části, které budete chtít obývat jako staří, ležely v přízemí a opět bez zbytečných bariér.

Vnitřní dispozice

Při rekonstrukcích nebo při stavbě myslete na svou budoucnost. Starý člověk obvykle nemůže vlézt do vany. Určitě proto chtějte sprchový kout, který bude buď bez vaničky s okrajem nebo bude mít jen malý okraj, který snadno přejede i chodítko. Do sprchového koutu vždy instalujte držák, abyste měli jistotu proti uklouznutí.

Podobně dbejte na to, aby mezi jednotlivými místnostmi nebyly prahy, ale jen spojovací lišty. Budete mít jistotu, že nezakopnete a případné chodítko či vozík vaším příbytkem projedou snadno a elegantně.

Využijte moderní technologie

Vytvořte si i vhodné bezpečnostní prvky. Člověk upoutaný na vozík či dokonce na lůžko se nemůže jít podívat, kdo právě zvoní. Vše se ale dnes dá řešit pomocí kamery, takže i člověk na lůžku může vpustit do domu nebo bytu návštěvu, pečovatelku, dodavatele potravin, poštovní doručovatelku a další lidi, které pozná.

Není vůbec špatné instalovat do domu hlasové ovládání, které vám může zapínat a vypínat osvětlení, pouštět televizi, hudbu a třeba i zalévat automaticky květiny. Hlasem či dálkově můžete ovládat žaluzie, topení nebo větrání. To všechno dohromady umožní člověku žít ve svém domově opravdu dlouho. Podrobnější informace si přečtěte v tomto článku.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Tech

Proč je lepší používat v pneumatikách místo vzduchu dusík

Dům a zahrada

Křupavé dýňové houstičky vnesou do vašeho domova závan podzimu

Zavřít reklamu