Co všechno dokáže inteligentní dům

Inteligentní dům lze ovládat pomocí chytrých telefonů, ale i počítačů.
 Technika 
06. srpna 2017 14:37 / Shutterstock
  4   0
Inteligentní domy jsou čím dál populárnější. Lidé si je oblíbili hlavně proto, že zajišťují optimální komfort obyvatel. Navíc se o sebe chytrý dům dokáže postarat i v době, kdy jste delší dobu mimo domov.

Na centrální systém se dají podle potřeby napojit všechny prvky, které potřebujete v domácnosti ovládat. Čím vším bude domácnost vybavena, záleží jen na přání obyvatel domu.

Nejčastější je řízení vytápění a ohřevu vody. Do centrálního systému se už běžně zapojuje ventilace, klimatizace, stínění, zavlažování, zabezpečovací technika, kamery, osvětlení, provoz spotřebičů, komunikace, ovládání TV, rádia a hudby, telefonů nebo internetu. Samozřejmostí je jednoduché intuitivní ovládání.

I technologie chytrých domů jde neustále dopředu, takže dnes už je vzdálený přístup natolik zdokonalen, že systémy nabízejí nejen možnost ovládat vše odkudkoliv pomocí chytrého telefonu, ale i připojení "domů" z jakéhokoliv počítače.

Infrastruktura

Stejně jako u klasické elektroinstalace a rozodů je nutné plánovat dopředu. Pokud se rozhodnete pro digitální dům, je ze všeho nejdůležitější správně rozvrhnout kabeláž. Ostatní prvky, tedy kamery, čidla, řídící a regulační techniku a podobně, můžete doladit postupně, jak budete domácnost využívat.

Inteligentní elektroinstalace je řešena modulárně, proto se dají další systémy bez potíží přidávat. Jednotlivé součásti jsou propojeny sběrnicovým kabelem. Instalace je tak přehledná, jednoduchá a neobsahuje různé elektrické systémy.

Přizpůsobení elektroinstalace lze provést pouhým přeprogramováním prvků v rozvaděči. Snadno se tak změní fungování domu podle momentálních potřeb, navíc bez nutnosti sekat do zdí a pokládat nové kabely.

Ovládání

Když přijdete domů, rozhodně nemusíte hned začít mačkat nějaká tlačítka. Tlačítka a ovladače jsou potřeba převážně v případě, že po systému chcete například okamžitou akci, která není naprogramována nebo pro ni není nasstavena automatická funkce. Nejnovější systémy se navíc dají kompletně ovládat přes aplikace pro chytré telefony, takže odpadá věčné hledání ovladačů.

Vše řídí programovatelný centrální systém. Ten poslouchá nejen pokyny, které mu zadáte, ale díky moha automatickým a bezpečnostním funkcím je ve větším bezpečí například samotná stínící technika, a to díky větrné či otřesové automatice. Podle aktuální vlhkosti a teploty umí systém řídit i zavlažování zahrady, vyhřívání bazénu a postará se i o rybičky v akváriu. O úkonech, které systém provádí, máte kdykoliv přehled díky automatické zpětné vazbě.

Klady a zápory

Havními výhodami chytré domácnosti jsou komfort, automatizace, bezpečnost a úspory. Díky intuitivnímu ovládání si se systémem porozumí i ti, kteří si s počítači a moderními technologiemi příliš nerozumí.

Nevýhodou může být poměrně velká počáteční investice, která by se například pro malý dům či byt nemusela vyplatit. Ne každý si přeje automatizovat celou domácnost a vložit do toho nemalé finanční prostředky. Právě proto výrobci přicházejí i s jednoduchými systémy pro vzdálené ovládání tří nejčastěji užívaných skupin zařízení, a to stínící techniky, přístupu k domu a skupiny zařízení pro terasu nebo řízení vytápění.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak mohou doopravdy vypadat mimozemšťané? Experti na to mají svůj názor

Tech

Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní aloe vera. Získáte nejen krásnou rostlinu ale i léčivý gel

Zavřít reklamu