Skládání a sušení dřeva do krbů má svá pravidla

 Tipy a inspirace 
03. srpna 2017 08:48 / Marie Popelková
  10
📷
3 fotografie v galerii
Přípravu dřeva na topení rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Shutterstock
Do krbů je potřeba dávat jen dobře proschlé dřevo. Jen tak totiž docílíte ideálních vlastností a vysoké výhřevnosti. V opačném případě by se vlhké saze usazovaly v komíně, dřevo by produkovalo mnohem více kouře a také by jeho výhřevnost byla minimální. Víte, jak správně skládat a sušit dřevo do krbů?

Místo

Základem všeho je najít vhodné místo, kde budete dřevo sušit.  Pokud nemáte dřevník, tak se nabízí prostor podél domu nebo vytyčené prostranství, které bude sloužit pouze pro dřevo.

Podložení

Dřevo nesmí během sušení přijít do kontaktu s vodou, vždy dejte pozor, aby dřevo neleželo na zemi. Podložte ho paletami nebo prkny či jiným dřevem, které bude kolmo k rovnanému dřevu. Od země dokáže dřevo nasáknout mnoho vody a tak je potřeba, aby od země proudil vzduch.

Zastřešení

V dřevníku, ani podél domu nemusíte zastřešení řešit, protože dřevo chrání střecha, ale pokud je dřevo na volném prostranství, tak se k němu nesmí dostat déšť. V nejhorším případě použijte plachtu, kterou pevně napněte přes srovnané dřevo. Problémem plachty ovšem je, že se na ní sráží voda. Ideální možností je postavení základní konstrukce se šikmou stříškou, ze které bude voda stékat pryč.

Rovnání

Pokud skládáte dřevo do kupek, tak se nejedná o ideální možnost, jelikož dřevo uprostřed kupky špatně vyschne. Vždy dřevo rovnejte do řad, které budou mezi sebou vzdálené 5 až 15 cm, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.

Rozštípané dřevo

Dřevo vždy musí být alespoň rozštípané na základní díly. Pokud byste nechali srovnané celé špalky, tak tím výrazně prodloužíte dobu sušení.

Tvrdé a měkké dřevo

Nikdy společně nerovnejte tvrdé a měkké dřevo. Tvrdé dřevo jako je dub nebo buk schne mnohem déle než měkké dřevo (např. smrk, borovice aj.).

Doba sušení

Na dřevo nemyslete na poslední chvíli, ale minimálně půl roku před začátkem topné sezony. Zcela ideální doba sušení je 1 rok pro měkké dřevo a 2 roky pro tvrdé dřevo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu