Vypěstujte si na zahradě chutné a zdravé exotické ovoce

Minikiwi si lze vypěstovat nejen doma, ale i na zahradě.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Exterier 
26. července 2017 08:11 / Shutterstock
  7   2
I v českých zahradách můžete docela snadno pěstovat jedno velmi chutné a hlavně zdravé exotické ovoce. A není potřeba mít ani skleník. Stačí najít slunné místo a nějakou oporu, výborně se tato rostlina vyjímá třeba u pergoly.

Pokud máte rádi exotické kiwi, nebojte se ho vypěstovat u vás na zahradě. Zajistíte si tak pořádnou dávku vitamínů bez chemie. Jediný plod kiwi dodá vašemu organismu celodenní potřebu vitaminu C! Navíc obsahuje ještě dostatek draslíku (pozitivně ovlivňuje krevní tlak) a rozpustné vlákniny (upravuje hladinu cholesterolu v krvi).

Základem úspěchu je vybrat vhodné odrůdy, které jsou otužilé. V době vegetace vyžaduje kiwi pouze přihnojování a zálivku. Neocenitelnou výhodou je, že netrpí obvyklými houbovitými chorobami, ani není napadáno škůdci. Plody vydrží až do prvních mrazů. Navíc jde o pohlednou popínavou rostlinu, krásně kvetoucí a pěkně olistěnou.

Které druhy kiwi se do českých zahrad nejlépe hodí?

U nás se daří především minikiwi, tedy aktinidii význačné (Actinidia arguta) a jejím odrůdám. Původní druh pochází z Dálného Východu, ze severovýchodní Číny, severní Koreje a z přímořských oblastí Ruska. Výborné jsou například sorty Ananaskaja, Weiki a Ašoko.

Pokud si nepořídíte samosprašnou odrůdu, je třeba pamatovat na to, abyste koupili samčí i samičí rostliny, jinak by dvoudomé kiwi neplodilo.

Kde kiwi pěstovat?

Při pěstování venku vyžadují tyto rychlerostoucí liány oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny. Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.

Vyžadují kvalitní propustnou ornici s dostatečnou zásobou živin, především vápníku, draslíku a hořčíku –  základních prvků, které mají význam pro kvetení a pro nasazování plodů.

Kdy plody kiwi dozrávají?

Plody minikiwi jsou oválné až kulovité žlutozelené bobule, dlouhé 20 až 25 mm a široké 10 až 15 mm. Mají příjemnou, sladce navinulou chuť. Vyzrání je důležité. Nezralé plody jsou totiž nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť.

Dozrávají v průběhu podzimu, proto musíte keře vysadit tam, kde budou mít i na podzim dostatek slunce a světla.

Podobně jako révě vinné ani plodům kiwi nevadí, když je v době dozrávání přejde mráz. Následují-li po slunných dnech noční mrazíky, kvalita a chuť plodů se dokonce zlepšuje, zvýšuje se koncentrace jednoduchých cukrů a vitaminů.

Plody aktinidie význačné jsou určeny především pro přímý konzum. Pokud je však úroda bohatší, můžete je samozřejmě kompotovat nebo sušit. Kiwi lze použít i do dezertů, dají se z nich připravit také džusy a koktejly.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ve vesmíru uhynuly stovky zvířat, fenka ze Sovětského svazu přežila pět letů

Tech

Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny

Dům a zahrada

Časté chyby při úklidu přidělávají zbytečně práci. Vyvarujte se jich

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu