Spotřebu vody v domácnosti dokáží snížit i zdánlivé maličkosti
Průměrná denní spotřeba vody na obyvatele v České republice se v současnosti pohybuje kolem 100 litrů. V Praze, kde je spotřeba tradičně nejvyšší, to bylo například v roce 2015 průměrně 106 litrů na osobu denně, z toho 65 litrů spotřebují lidé na osobní hygienu a používání WC. Druhá nejvyšší spotřeba je pak v Jihomoravském kraji, konkrétně 92,4 litrů na osobu a den. S několika jednoduchými tipy je však možné spotřebu vody stáhnout a zvýšení cen téměř nezaznamenat.
Nejvíce vody lidé obvykle spotřebují v koupelně. Pomůže i taková zdánlivá banalita, jako je uzavřený kohoutek při čištění zubů. Ideální je naučit se používat při čištění zubů kelímek s vodou. Stačí do něj napustit trochu vody a to vám vystačí jak na vypláchnutí úst, tak i na umytí kartáčku. I desítky litrů vody denně ušetříte i při mytí rukou. Není třeba po celou dobu mít puštěnou vodu. Když si ruce mydlíte, mějte vodu zastavenou a pusťte ji až ve chvíli, kdy si budete mýdlo oplachovat.
Zásadní úsporu přinese i celková očista vašeho těla. Zatímco jedna koupel ve vaně přijde přibližně na 12 korun, za osprchování zaplatíte jen třetinu, tedy asi čtyři koruny. Do napuštěné vany se totiž vejde asi 150 litrů vody, při sprchování přitom proteče běžnou sprchovou hadicí kolem 10 litrů za minutu. Pokud si navíc pořídíte ekologickou sprchovou hlavici, bude průtok vody ještě nižší, a to přibližně 6 až 8 litrů za minutu.
Pozornost věnujte také kapajícím kohoutkům a protékajícímu WC. Kapajícím kohoutkem se může ztratit i 40 litrů vody týdně. Slabě protékající WC může zase vést k úniku až jednoho kubíku za den, silně protékající WC pak dokonce ke dvěma kubíkům.
I samotným splachováním toalety lze ušetřit nemalé peníze. Dnes už je zcela běžné takzvané dvojité splachování, u něhož si můžete vybrat mezi "malým" třílitrovým a "velkým" šestilitrovým spláchnutím. Ještě úspornější jsou pak ekologické předstěnové instalační systémy. Pokud toaletu za den použijete desetkrát, ušetříte díky tomuto systému i 20 litrů vody. Pořizovací cena přitom bývá stejná jako u standardního splachování.
Vodou lze ale šetřit také v kuchyni. Například spotřeba vody při umývání nádobí pod tekoucí vodou může být až třikrát vyšší než při mytí v napuštěném dřezu. Pokud používáte myčku nádobí, pak ji vždy zcela zaplňte – rozhodně není efektivní ji pouštět jen kvůli pár kouskům. To samé by mělo platit i pro pračku.
V kuchyni ušetříte i díky maličkostem. Například vaříte-li si vodu na čaj či kávu v konvici, odměřte si podle používaných hrnečků, kolik vody budete potřebovat. Vyhnete se pak zbytečnému vylévání přebytečné vody. V létě si zas můžete napustit pitnou vodu do lahve či džbánu a nechat si ji v lednici. Nebude pak nutné upouštět litry vody, abyste se mohli napít studené vody. Nedopitou starší vodou pak můžete zalít třeba pokojové rostliny.