Jak se zbavit sněhu a nemít při tom bolavá záda?

 Exterier 
02. prosince 2017 07:45 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při uklízení sněhu bychom měli být opatrní Shutterstock
První sníh napadl, potěšil děti, ale přidělal práci správcům silnic a chodníků. Mnozí lidé si sníh z nich, ale i ze svých dvorků a cestiček, uklízejí sami. Techniku při tom většinou nepoužívají, vystačí si s hrablem nebo s lopatou.

Jak by měly vypadat, aby nás po práci s nimi nebolela záda? Hrabla a lopaty můžeme pořídit levně v síti hobbymarketů, málokdy ale vydrží po celou sezonu nebo dokonce na příští zimu. Naopak značkové nářadí je dražší, ale jedná se o nákup na dlouhou dobu. Navíc při pravidelném odklízení sněhu oceníme jeho vlastnosti. Záleží také na materiálu, ze kterého nástroje jsou.

Nástroje na odházení sněhu jsou většinou z plastu

Nejčastěji se setkáváme s nástroji z plechu a plastu. Plech na první pohled vypadá odolněji, nicméně ocel po určité době reziví a levnější hliníková hrabla mají tendenci se ohýbat a kroutit. Většina výrobců proto volí plastové nástroje a kov je využíván jen sporadicky na oplechování hran nebo některé lemy.

Hrabla jako taková se používají na odhrnování sněhu zejména ze zpevněných ploch, například chodníků nebo dlážděných cest v zahradě, lopaty naopak při prohazování komunikací, kde leží již více sněhu anebo nemají pevný podklad.

Při odhazování sněhu buďte opatrní

Při konstrukci nástrojů na odklízení sněhu by měli výrobci myslet především na zdraví těch, kteří s ním pracují. Stále stejně se opakující pohyby při odklízení sněhové nadílky jednotvárně namáhají svalstvo a hlavně zádové partie registrují každý náš pohyb. Kromě bolestí zad hrozí i výhřez ploténky. Proto velmi záleží nejen na tvarovém provedení lopat nebo shrnovačů, ale také na jejich hmotnosti. Ideální je tak nářadí z lehkých materiálů, které šetří naše záda a také výrazně usnadňuje práci se sněhem.

Podle odborníků bychom při odhrnování sněhu měli více využít vlastní hmotnost a nezatěžovat tak tolik páteř a svalstvo zad. Lidé by se měli před zahájením práce lehce zahřát a rozcvičit se. Nabírat by si měli menší porce sněhu, neměli by se příliš ohýbat, ale raději se pokrčit v dolních končetinách s napřímenou páteří a rozhodně by neměli moc rotovat, to jest neházet sníh přes rameno. Samozřejmostí je správné oblečení a obuv, která nebude klouzat.

Na co dbát při výběru nástrojů na odklízení sněhu?

  • Vybírejte ty, které jsou z polykarbonátu. Jsou lehčí a pevnější než ostatní plasty a odolají silnému mrazu.
  • Lopata musí být dostatečně hluboká a široká, protože jen tak je schopna nabrat dostatek materiálu.
  • Čepele lopat by měly být například z polyamidu, protože ten je odolnější než kov.
  • Důležité jsou i správně tvarované rukojeti, které musí správně padnout do ruky.
  • Na polykarbonátový povrch lopat se sníh nelepí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu