Francovka není jen léčivem, v domácnosti ji využijete na mnoho způsobů

Alpa je klasikou, která vás nikdy nezklame
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
26. listopadu 2017 07:40 / Shutterstock
  0   0
V České republice se nenajde snad nikdo, kdo by neznal Alpu. Lihovina vonící mentolem, která je na trhu déle než století, je mnohými lidmi označována za zázračnou. Kromě léčivých účinků ji využijete i doma.

O léčivých účincích Alpy jsme psali zde. Dnes se zaměříme na její využití v domácnosti. Začneme Alpou jako potravinou. Přestože to lékaři nedoporučují, Alpa je pro některé milovníky destilátů oblíbenou pochutinou. V některých kruzích se traduje, že kombinace například se Zelenou je přímo neodolatelným požitkem.

Naše babičky však uměly využít Alpu i k praktickým a bohulibějším účelům, než je alkoholismus. Sypaly do ní třeba hřebíček a citronovou kůru, které nechaly v Alpě louhovat aspoň jeden den. Výslednou směsí si pak potíraly zápěstí i oblečení, aby odradily od nepříjemných útoků komáry.

Alpa se neztratila ani při praní či úklidu. Zažloutlý límec u košile opět zářil bělostí díky tomu, že jej naše babičky potřely z vnitřní části právě Alpou. Směs teplé vody a Alpy zase pomůže, pokud chcete, aby se opět rozzářila vaše okna.

Alpu můžete využít i jako voňavku. Povařte ji s citronem, hřebíčkem, levandulí a kapkou olivového oleje. Nechte vychladnout a rozprašovačem nastříkejte do interiéru. Výsledek ocení třeba kuřáci, kteří se svého zlozvyku nechtějí vzdát ani v obýváku či ložnici.

S nevábnou vůní obuvi si také nemusíte lámat hlavu, tedy jen ve chvíli, kdy máte po ruce Alpu. Pokud vytřete vnitřek boty Alpou a necháte chvilku působit, nepříjemný zápach je fuč. Navíc díky Alpě pevná kožená bota povolí a půjde obout pohodlněji.

Alpa navíc pomáhá také s čištěním rozmanitých předmětů, ať už ji využijete na očistu telefonu, žaluzií, počítače, chromových baterií, zrcadla, oken na automobilu nebo také skvrn od inkoustu či pryskyřice. Ve srovnání s jinými čistícími přípravy boduje mimo účinnosti také nižší cenou.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu