Jak nejlépe zařídit pokoj pro alergika a na co si dát pozor

 Interier 
24. listopadu 2017 07:38 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Stále víc lidí trápí alergie na prach Shutterstock
Alergie již v dnešní době není nic zvláštního. Stále více nových látek kolem nás všem alergiím jenom nahrává. Jak co nejefektivněji přizpůsobit pokoj alergikovi a co všechno se kolem toho točí?

Alergie na prach a různé roztoče jsou stále rozšířenější. Poradíme, na co si dát pozor při zařizování pokoje alergika. 

Podlaha

Je jasné, že u člověka, který je alergický na prach nebo na roztoče, nemá koberec co dělat. Ať pořídíte sebekvalitnější vysavač, stejně bude stále množství prachu v místnosti příliš vysoké.

Nabízí se tedy podlaha plovoucí, dlažba, lino či dřevo. Přírodní materiál má tu výhodu, že nehrozí uvolňování chemických sloučenin z materiálu do místnosti. Dřevo a dlažba proto vedou. Spolu s vhodnou vlhkostí v místnosti dokáží vytvořit příjemné prostředí. Vzhledem k tomu, že dlažba je pro bosou nohu studená, patrně většina lidí zvolí dřevo.

Polštáře a přikrývky

Dříve se nedoporučovalo peří. Podle posledních výzkumů, o kterých jsme psali i zde, můžete klidně zvolit výrobky z kvalitního peří. Pokud máte sušičku, můžete totiž peřiny pravidelně prát i doma a tím zajistíte, že budou zbaveny prachových částic.

Jinak volbou pokrývek z dutého vlákna chybu neuděláte. Jsou lehké, prodyšné, hřejivé a dají se lehko udržovat v domácích podmínkách. U alergiků dbejte na pravidelné praní ve vhodném pracím prostředku, který se vám osvědčil, a víte, že na něho alergik nereaguje. Velmi dobré je třeba i mýdlo s jelenem.

Čistička vzduchu

Někdy bývá nutné nainstalovat do místnosti čističku vzduchu. Někdy ovšem stačí jen vyměnit špatně těsnící okna a optimalizovat větrání – tedy větrat vždy po dešti, kdy je stav prachových částic v ovzduší omezen přirozenou cestou.

Čistička vzduchu existuje v různých provedeních. V některých se vzduch žene skrz filtr. U jiných se prachové částice odlučují pomocí elektrostatického pole. Oba typy mají své pro a proti. Záleží tedy jen na vás, jakou zvolíte. Součástí domácího vybavení musí být i kvalitní vysavač s vodní filtrací či kvalitními hepa filtry.

Nábytek

Nábytek volíme optimálně z přírodního materiálu, případně i jiného materiálu s hladkým povrchem. Ne příliš členitý, snadno udržovatelný. Je třeba si uvědomit, že pravidelné utírání prachu bude jednou z důležitých činností. Neměli bychom proto plochy zahltit různými drobnými předměty. Počítejme proto spíš s možností různých zásuvek, které budou chráněny před prachem. Na volných plochách budou umístěny větší předměty.

Květiny a výzdoba

Pokud to alergie umožňuje, dáváme do místností rostliny se snadno otíratelnými listy. Živá příroda optimalizuje vzdušnou vlhkost a oživuje pokoj, který nemůže být oživen žádnými plyšovými hračkami či příjemnými koberečky. Mezi pro alergiky přijatelné rostliny patří například fíkusy a maranty. Také marateje, fitónie a dračince. Stěny se uplatní pro prezentaci obrazů či plakátů. Vždy ale preferujeme takové řešení, které je snadno čistitelné.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Trendem letošního roku je japonský střih Hime cut. Tento jemný, elegantní a zároveň extravagantní účes...

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii