Super triky na mytí oken. Jak docílíte nejlepšího výsledku bez chemie?
Pokud jste se opravdu rozhodli, že už to jinak nejde a Vánoce bez čistých oken nepřijdou, poradíme vám, jak umývaly okna naše babičky. Jejich rady jsou testovány po celá desetiletí a fungují pořád stejně. Mytí oken bez zbytečné chemie bude navíc pro mnohé z vás příjemnější. Asi správně tušíte, že využijeme ocet, a to především proto, že tento přírodní prostředek má schopnost na sebe vázat tuk.
Cibule i kopřivy dříve k mytí oken patřily
Průměrně zašpiněná okna stačí umýt roztokem vody s octem. Na litr vody hrnek octa, a pokud objevíte ve vašem okolí kopřivy, tak hurá na ně. Trochu je v kyblíku promněte a můžete začít s mytím. Jestli už toho přes vaše okna není moc vidět, otřete je nejdříve rozpůlenou cibulí a pak myjte nezředěným octem.
Někdy se nechcete pouštět do generálního mytí oken a máte chuť je jen tak narychlo přeleštit. Na to si připravte do rozprašovací lahve litr vody, trochu prostředku na nádobí a trochu lihu. Okna postříkejte, otřete a pak čistou utěrkou doleštěte. O mytí oken jsme psali i zde.
A jak to dělaly babičky v zimě, když nechtěly mít zamlžená okna? I na to měly svůj fígl. Do litru vody přidaly lžíci mazlavého mýdla a půl lžíce glycerinu. Takto vyrobený prostředek nanesly na okenní tabulky a přebytečnou kapalinu setřely houbou.
Mytí oken mělo podle babiček i pár dalších zásad
- Nikdy neumývat okna, pokud na ně přímo svítí slunce, jinak se objeví šmouhy a můžeme leštit, jak chceme.
- Do čistícího prostředku na mytí oken přidejte trochu soli. Okna budou zářit víc než obvykle.
- Okenní tabulky se dají krásně vyleštit i obyčejným navlhčeným novinovým papírem.
- Čisté bramborové slupky přelijeme vařící vodou a tímto roztokem umýváme sklo, pak doleštíme suchou utěrkou.
- Mytí bude snadnější, pokud použijete gumovou stěrku na okna.
- Přischlé skvrny na okně můžeme oškrabat žiletkou. Vápenité skvrny nejprve namočíme octem. Olejové skvrny zmizí při použití mazlavého mýdla.