Exotický zázrak, který odolá dokonce i ohni

Ideálním materiálem do koupelny je právě bambus, protože je tvrdý, dobře odolává vlhkosti a snadno se udržuje
 Tipy a inspirace 
29. ledna 2015 06:00 / ceskestavby.cz
  0   0
Uvažujeme-li o nové podlaze v koupelně, rozhodně nemusíme omezit výběr pouze na tradiční dlažbu. Právě do prostor, vystavených zvýšené vlhkosti, je totiž mimořádně vhodná podlaha z přírodního bambusu, který je velmi odolný vůči chemikáliím, mastnotě, mechanickému poškození, a dokonce i ohni.

Snadná údržba

Svým vzhledem sice připomíná dřevo, typově se ale nejčastěji jedná o vícevrstvou plovoucí podlahu, u níž bambus tvoří pouze horní nášlapnou vrstvu. Je k dostání i v masivním provedení, vhodném k celoplošnému nalepení. Bambusová podlaha se velmi snadno udržuje občasným lakováním a voskováním, některé typy lze renovovat i přebroušením. Bez podkladové izolace však může být hlučnější.

Skvěle odolává vlhkosti

I když u nás bambus neroste a musíme ho dovážet, bývá považován za snadno obnovitelnou přírodní surovinu, protože roste až desetkrát rychleji než dřevo. Je mnohem tvrdší, odolnější proti otěru a dobře odolává vlhkosti. Bambusové lamely se vyrábějí ze stvolů rychle rostoucího bambusu jihovýchodní Asie, který dorůstá do výšky až 1,5 metru a sklízí se každých pět až šest let.

Prkna, skládaná, nebo zebra?

V nabídce bambusových podlahových krytin jsou různé dezény. Nejlevněji přijdou mozaiky, skládané z různobarevných dílků, či lisovaná prkna. O něco výraznější je provedení mramor, v němž se lamela skládá z bambusových štěpin. Skutečnou ozdobou pak jsou nejdražší bambusové podlahy v provedení zebra, s velmi výrazným a kontrastním vzorem.

Elegantní barevná škála

Vybírat můžeme i z barev – ve světlém přírodním odstínu či v tmavém, označovaném jako coffee. Tato dvě zabarvení vznikají již při zpracování bambusu, kdy je tmavší materiál vystaven vyššímu tlaku a teplotě než světlý. Na přání je ale možné bambus namořit i do dalších odstínů.
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak nejrychleji a šetrně vyčistit zažranou špínu na pánvi?
Děláte to správně? Košile se žehlí od knoflíkových dírek
Jak vybrat vhodné závěsy do domu či bytu?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

Tech

Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře

Dům a zahrada

Pryč se slzami při krájení cibule. Vsaďte na mrazák nebo citron

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn