Nová střecha musí ladit s okolím. Jaký materiál zvolit?

 Exterier 
28. ledna 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při výběru nové střešní krytiny se nelze řídit pouze cenou. Přihlédnout musíme i k typu domu a celkovému charakteru okolí. rekreation.cz
Vybrat novou střešní krytinu se zdá na první pohled snadné – zkrátka se nám něco líbí nebo nikoli. Kritérií, která je třeba zvážit, je však mnohem víc, a nejde jen o finanční náklady. Abychom nesplakali nad výdělkem, je nutno přihlédnout i k předpokládané životnosti a řadě dalších, zdánlivě nepodstatných doplňků.

Kritéria výběru

Prvním kritériem při výběru střešní krytiny jsou místní zvyklosti, pořídit si například modrou betonovou krytinu ve vesnici s cihlově červenými taškami je nevkusné i neetické vůči okolí. Druhým je koncepce domu – ne každá krytina se dá použít kamkoli. Třetím by měly být finanční možnosti.

Doplňky, bez nichž to nepůjde

Například souvislé bednění, které vyžadují některé střechy, je výrazně dražší než střechy s laťováním. Instalaci může znatelně prodražit i příslušenství, tedy různé tvarované hromosvodní a odvětrávací tašky, distanční prvky vlnitých krytin či klempířské části.

Levné se může prodražit

Nízká životnost některých střech jejich instalaci prodraží nejvíc, takže například střecha z rákosových došků, která zdánlivě patří k levnějším, je vzhledem ke své nízké životnosti nejdražší. Nejlevněji přijdou obyčejné pálené či betonové tašky, tvarované střešní plechy bez posypu, šablony z hliníkového plechu nebo recyklovaného PVC.

Zlatá střední cesta

O něco dražší jsou šablony z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové desky, dvoudílné ražené pálené tašky, vláknocementové šablony, bobrovky, přírodní břidlice, PVC vlnité desky, trapézové plechy a šablony.

Kvalita se vyplatí

Finančně nákladnější jsou asfaltové šindele, vlnité desky z PES, zinkotitanový a měděný plech, pozinkované pískované šablony a plechy s povrchem plastizol, tabule Lindab, Isola, Steeltile či štípané šindele. Nejdráž přijdou šablony z měděného plechu, ručně štípané dřevěné šindele, některé asfaltované „šindele“ a rákosové došky.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu