Zima znovu nabírá dech. Čím sypat, aby cestička neklouzala

Ekologický posyp nemusíme dosypávat, na jaře ho pak můžeme nanést na záhony
 Exterier 
26. ledna 2015 06:00 / abecedazahrady.cz
  0   0
Zimní období ještě zdaleka nekončí a nejspíš nás ještě pořádně potrápí sněhovou nadílkou, především ve výše položených oblastech. Čím nejlépe sypat chodníčky a příjezdové cesty, abychom předešli zranění a současně neohrozili tlapky svých domácích miláčků?

Jarnímu úklidu se nevyhneme

Jakmile chodník, schody či prostor zbavíme sněhu, je dobré posypat ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost nějakým zdrsňujícím materiálem. Můžeme použít písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť. Takovýto posyp slouží ke zvýšení adheze mezi podrážkou boty a povrchem, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijeme na uježděném sněhu i na ledovce nebo námraze. Jejich nevýhodou však je, že se během zimy hromadí a na jaře nás čeká nutný velký úklid.

Ekologická varianta

Pokud při výběru posypového materiálu myslíme nejen na své pohodlí, ale také na přírodu a své domácí mazlíčky, pak je pro nás tím pravým posypem ekologický keramický zimní posyp Liapor. Velmi účinný posypový materiál, nesoucí ochrannou známku Ekologicky šetrný výrobek, neškodí přírodě, tlapkám našich psích a kočičích miláčků, obuvi, podvozkům aut, vodním tokům... Proto jej lze také použít v oblastech, kde není z důvodů ochrany přírody povoleno používat chemické posypy, jako jsou lázeňské oblasti, parky, okolí zdrojů pitné vody a podobně.

Působí i po oblevě

Používáním tohoto posypu můžeme předejít i mnoha problémům, protože se chová k ošetřeným plochám mnohem šetrněji než klasické posypové materiály a nepoškozuje je. Pokud ošetřené plochy roztají v poledním slunci, Liapor vzlíná, a při opětovném mrazu zůstává zachován vysoký součinitel tření a není potřeba dosypávat.

Snadno se zamete, a ještě poslouží

Navíc si díky tomuto materiálu ušetříme náročný jarní úklid. Až zima skončí, stačí ho totiž jen zamést a můžeme ho nanést na záhony a zelené plochy, kde kypří půdu a zlepšuje provzdušňování kořenových systémů rostlin. Další výhoda spočívá ve skladování – můžeme ho skladovat volně pod širým nebem a nemá sklon k vytváření zmrzlých hrudek.

Vždy po ruce

Posypový materiál můžeme skladovat ve speciální nádobě, které jsou k dostání v několika velikostech. K samotnému posypávání nejlépe využijeme posypový vozík se zásobníkem, rovněž o nejrůznějších objemech. Většina vozíků je opatřena třemi regulovatelnými otvory, ovládanými páčkou na rukojeti. Rám vozíku bývá z lakované oceli, nádoba a rozmetací talíř z odolného plastu.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu