Bez hnojiva se bohatě kvetoucích muškátů nedočkáte. Pomohou suroviny z kuchyně

Muškáty jsou náročné na výživu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
04. února 2020 11:35 / Depositphotos
  181   0
Muškáty jsou oblíbenou rostlinou, která zdobí okna a balkony českých domácností. Kdo ovšem touží po opravdové záplavě květů, bez hnojiva se neobejde. Můžete si vhodné hnojivo koupit v obchodě, ale klidně si vystačíte i se surovinami, které běžně najdete ve své kuchyni.

Domácí hnojivo na muškáty vyjde nejen nesrovnatelně levněji než to z obchodu, ale navíc bude stoprocentně přírodní a muškátům nesmírně svědčí.

Někdo pěstuje muškáty ze semínek, jiný si na jaře kupuje mladé sazenice. Ať už zvolíte jakýkoliv postup, rostliny je třeba hnojit asi dva týdny poté, co je zasadíte do truhlíku, tedy na konci jara. Tento čas by měl malým muškátům stačit na zakořenění. A pak už hnojivo přidáváte k zálivce prakticky celou sezonu, to znamená až do podzimu. Rostliny můžete zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu. Použít lze ale také hnojivo vytvořené z ingrediencí, které máte doma v kuchyni.

Kávová sedlina

Pokud si rádi dopřáváte kávu s lógrem, sedlinu rozhodně nevyhazujte. Díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku je totiž považována za velmi kvalitní přírodní hnojivo.

Tento typ hnojení ani nevyžaduje mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechejte ji vyschnout, aby se pak snadněji rozptylovala. Kávovou sedlinu lze použít k hnojení záhonků, hrnkových, truhlíkových a pokojových rostlin. Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Nicméně, venkovní rostliny mohou být hnojeny kávovou sedlinou až čtyřikrát ročně. Nejlepší způsob, jak to udělat, je lehce posypat půdu obklopující rostlinu mletou kávou a pak ji jemně zapracovat do země. U hrnkových a truhlíkových rostlin lze kávovou sedlinu přimíchat do půdy přímo při výsadbě. Jakoukoliv zbylou kávovou sedlinu lze v tenké vrstvě vysypat na kompost.

Droždí

Také droždí lze proměnit v přírodní hnojivo, po kterém budou vaše muškáty doslova výstavní. Drožďová zálivka podpoří jejich kvetení, přitom si tento životabudič uděláte doma doslova za babku.

Postup na výrobu hnojiva z droždí je velmi jednoduchý. Do jednoho litru vody rozdrobte kostku droždí a nechte 14 dní kvasit. Poté roztok zřeďte v poměru 1 : 3 vodou (3 díly jsou vody) a použijte směs při zálivce. Tímto hnojivem můžete zalévat nejen muškáty, ale i ostatní truhlíkové rostliny. A u zeleniny podpoříte drožďovým hnojivem její plody. O tom, jak muškáty pěstovat, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Tech

Vědci vynesli verdikt. Počítačová super inteligence bude pro lidstvo hrozbou, stroje nás jednou ovládnou

Dům a zahrada

Časté koupání může psovi ublížit. Vhodný interval mytí záleží i na typu srti

Zavřít reklamu