Suchý vzduch v bytě. Pomohou ručníky i aromalampy

Kašel, vleklá rýma i škrábání v krku může být následek suchého vzduchu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
04. února 2020 09:25 / Depositphotos
  0   0
Máte stále ucpaný nos a ráno vás pravidelně škrábe v krku? Za vším může být suchý vzduch v místnosti. Poradíme vám, jak jej zvlhčit bez zbytečných investic do přístrojů.

Ideální vlhkost vzduchu by se v interiéru měla pohybovat okolo 40 až 60 %. Tuto hodnotu nejlépe zjistíte pomocí vlhkoměru. Pokud zjistíte, že jste pod hranicí normálu, je potřeba to řešit. Suchý vzduch totiž přináší celou řadu zdravotních problémů. Tím bývá nejenom podrážděná suchá pokožka, ale také suché popraskané rty, astmatické potíže, suchý kašel, pálení očí nebo zvýšená únava. Přitom stačí málo. Pravidelně místnost, ve které trávíte nejvíce času, zvlhčovat. A jde to i zadarmo.

Zvlhčete a provoňte

Pokud máte v místnosti jen mírný nedostatek vlhkého vzduchu, může vám pomoci aromalampa. Jde o nádobku na vodu, do které se přidá několik kapek vonné esence a  zapálí se pod ní svíčka. Existují také modely elektrické. Jestli vám přijdou aromalampy málo efektivní, nabízí se elegantní řešení – elektrické difuzéry. Ty rozptylují vůni na principu rozprašování parfémované páry. Stačí naplnit nádobku vodou, do které nakapete pár kapek parfémovaného oleje. Technologie na bázi ultrazvuku vytvoří tak rychlé vibrace, že voda smíchaná s parfémem vychází z přístroje v podobě jemné voňavé páry. Přístroj zároveň funguje jako klasický zvlhčovač, jen výkon je nižší. Aromalampy se navíc vyrábějí v široké škále tvarů i barev, takže tím můžete získat krásný bytový doplněk.

Odpařovače

Větší službu udělají také radiátorové odpařovače. Dokáží totiž pojmout větší množství vody. Odpařovače se následně zavěší na topení a vlivem tepla se voda odpařuje do prostoru. I v tomto případě se dají sehnat opravdu krásné a designové kousky, které dokáží ozdobit i ten nejobyčejnější radiátor. Stejně dobře vám ale poslouží i jakákoliv miska naplněná vodou. Ale dávejte si pozor, abyste vodu pravidelně měnili. V takové vodě se velmi rychle množí bakterie, které vám mohou způsobit další nepříjemnosti.

Sušte prádlo

Hledáte-li něco, co vás nebude stát ani korunu, pak sáhněte po obyčejných ručnících. Stačí je namočit a dát na topení. Vlhkost vzduchu v místnosti také krátkodobě zvýšíte tím, že nebudete vyprané prádlo věšet na balkon, ale na sušák v bytě. Stejně tak můžete na noc postříkat vodou z rozprašovače záclony.

Větrejte chytře

Zvlhčení vzduchu přispějete také pravidelným větráním, aby se obměnil suchý vzduch v místnosti s čistým a vlhčím vzduchem venku. Je lepší větrat kratší dobu a intenzivněji, než déle a málo. Závisí to ovšem na venkovních podmínkách. Nejvíce vlhkosti získáte větráním po dešti nebo po sněhu. Naopak nejsušší vzduch je venku ve chvíli, kdy mrzne, fouká silný vítr, nebo je horko. 

Zvlhčovače

Je-li vaše vlhkost vzduchu menší než 20 %, pak vám nezbude nic jiného, než pořídit klasický zvlhčovač. Ten bývá nejúčinnější. Podle čeho si vybrat ten vhodný, jsme psali zde

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Mimozemšťané nás mohou sledovat ze zhruba tisícovky hvězd, naznačuje to nový výzkum

Tech

Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo

Dům a zahrada

Kdo se chce těšit z bohatých květů vašich muškátů i v dalších letech, musí je nyní správně zazimovat

Zavřít reklamu