Zabraňte rychlému blednutí barev během praní

Výrazné barvy po několikátém vyprání vyblednou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
01. února 2020 10:44 / Depositphotos
  2   0
Oblečení po několikátém vyprání bohužel vybledne. Koupíte si oděv se zářivými barvami, ale ty postupně začnou slábnout. To vás může štvát, protože stejný kus oblečení už pravděpodobně nikde znovu nesežene. Co dělat, aby vám barvy na oblečení po krátké době nevybledly?

V obchodech najdete různé přípravky, které vám zaručují, že barvy ani po několika pracích cyklech nevyblednou. Většinou to však není pravda a zas tak účinné nejsou. Zjistěte, jak to zvládnout i bez nich. 

Důkladně třiďte barvy a dívejte se na cedulky

Perte dohromady pouze podobné odstíny barev. Pokud dáte do pračky růžové, žluté a modré oblečení, nemůžete se divit, že po několikátém vyprání vaše oblíbené kousky vyblednou. Navíc riskujete, že si oděv zbarvíte.

Kromě třídění prádla byste měli číst cedulky. Většina lidí na to nedbá, ale je na nich často napsané, na kolik stupňů Celsia smíte konkrétní oděv prát. Pokud jej budete prát v odlišné teplotě, rychleji ztratí svůj odstín barvy.

Obraťte oděv naruby

Barevné oblečení perte pouze naruby. Tím, že si oděv přetočíte na druhou stranu, zabráníte blednutí barev při praní. Navíc se díky tomu na něm nebudou dělat ani žmolky. Při sušení nechte oblečení také přetočené naruby.

Perte oděv ve studené vodě

Věděli jste, že dnes již nemusíte prát prádlo pouze v horké či teplé vodě? Nečistoty z něj dostanete i ve studené vodě, pokud použijete kvalitní prací prášek. Při praní oblečení v horké vodě barvy poměrně rychle blednou, proto perte vaše oblíbené kousky ve studené či vlažné vodě.

Neplňte pračku až po okraj

Naplnit pračku vrchovatě láká každého, protože díky tomu vypere více oblečení. Znamená to, že byste případně nemuseli prát další várku. Tím ušetříte čas i peníze za elektřinu, ale oblečení se důkladně nevypere. Prací prášek se rovnoměrně nerozloží a nedosáhne důkladně na všechny oděvy, což nešetří výrazné barvy.

Namísto aviváže použijte jablečný ocet

Ocet je univerzální pomocník v domácnosti. Můžete s ním vyčistit různé povrchy, ale dokonce s jeho pomocí můžete vyprat i prádlo. Použijte jej namísto aviváže, udělá vám stejnou službu a navíc ještě zabrání vyblednutí barev po každém vyprání. Zápachu z octa se bát nemusíte, protože po vyprání zmizí. O tom, jak odstranit vodní kámen usazený v toaletě, jsme psali zde.

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Země ztratila téměř veškerý kyslík před 2,3 miliardami let. Teprve nyní začínáme vnímat složitost...

Tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Zavřít reklamu