Vodka může mít v domácnosti velmi překvapivé využití

 Tipy a inspirace 
06. března 2018 09:45 / Marie Popelková
  10   3
📷
4 fotografie v galerii
Vodka se skutečně nehodí jen na bujaré párty Shutterstock
Vodka je oblíbený alkoholický nápoj, ovšem málokdo možná ví, že ji lze využít i jinak než jen k popíjení. Pomocí vodky se můžete doma zbavit plísně i zápachu a skvěle nahradí i výživu pro řezané květiny.

Vodka toho ale dokáže daleko více. Budete překvapeni, jak široké využití může mít tento alkohol v domácnosti. Mnohdy překoná i čisticí prostředky, které jsou běžně k dostání v obchodě.

Vodka obvykle obsahuje 35 – 70 % alkoholu (nejčastější je 40%). Tradičně se vyrábí z obilí, ale základní surovinou mohou být i brambory, cukrová řepa, vinná réva či rýže. Ať tak či tak, jako pomocník do domácnosti je pravdu k nezaplacení.

Odstranění zápachu z cigaret

Potřebujete se v autě nebo bytě zbavit nepříjemného zápachu z cigaret? Vytvořte si postřik z vody a vodky v poměru 1:1. Pak už jen stačí postříkat čalounění, případně další zdroj zápachu.

Tento postřik navíc skvěle funguje i na nejrůznější skvrny, které se vám objevily na čalouněném nábytku.

Osvěžovač oblečení

Nemáte čas na praní košile? Naplňte lahev s rozprašovačem levnou vodkou a nastříkejte ji na oblasti, kde se udržuje pot. Alkohol zabíjí bakterie způsobující zápach a rychle uschne.

Totéž výborně funguje i na zapáchající boty. Opět stačí jen nastříkat dovnitř bot a nechat vyschnout. Po odéru nebude za chvíli ani památky.

Pryč s plísní

O alkoholu se obecně ví, že má antibakteriální a dezinfekční účinky. Těchto vlastností můžete snadno využít i v boji s plísní v bytě.

Plíseň se ráda usazuje například ve spárách v koupelně. Stačí když vodku nastříkáte na postižená místa a necháte působit 10 minut. Pak stačí přebytky tekutiny otřít pomocí houbičky. Pliseň bude pryč a spáry budou dokonce vydezinfikované.

Čistič oken i lustrů

Pokud toužíte po zářivě čistých oknech, můžete opět sáhnout po vodce. Stačí na čistý měkký hadřík nanést trochu alkoholu a okno jednoduše vyčistit. Budete nadšeni, protože okno vypulírované vodkou bude absolutně beze šmouh. O dalších tricích, jak umýt okna bez chemie, jsme psali zde.

Tento fígl samozřejmě funguje i na další skleněné věci - konferenční stolky, zrcadla, vázy či sklenice. Výborně se vodka osvědčila i jako čistič křišťálových lustrů.

Čistič elekroniky

Notebooky a telefony jsou doslova semeništěm bakterií. Zlikvidovat je můžete pomocí vodky, octa a esenciálního oleje z čajovníku.

Směs naneste na hadřík a elektroniku pořádně očistěte. Nevynechejte ani ovladač k televizi a další podobné drobnosti. Díky esenciálnímu oleji z čajovníku bude váš počítač či telefon navíc krásně vonět. 

Výživa řezaných květin

S příchodem jara se v domácnostech na stolech často objevují řezané květiny. Aby vám vydržely co nejdéle krásné, můžete jim dodat vodkovou výživu.

Stačí přidat několik kapek vodky a čajovou lžičku cukru do vody, ve které stojí květiny. Vodka pomůže zabránit růstu bakterií ve vodě a cukr květinám poskytne drobnou výživu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu