Hledáte inspiraci pro vaše bydlení? Zkuste styl Shabby Chic

Promění opotřebované předměty, které už dosloužily, na znovu užitečné
 Interier 
28. února 2018 13:07 / Internet
  5   0
Hledáte novou inspiraci pro vzhled vašeho obydlí? Možná vás osloví styl Shabby Chic, který ze starých věcí dělá nové, je elegantní a budete se v něm cítit příjemně.

Styl Shabby Chic má příjemnou vlastnost v tom, že není nákladný. Naopak, díky němu využijete i ty věci, které byste jinak už dávno vyhodili. Jinými slovy, Shabby Chic si libuje v jakési "údržbové neúdržbě“.

Shabby Chic vznikl ve Velké Británii v osmdesátých letech 20. století, přičemž za zakladatelku je považována designérka Rachel Ashwellová. Velkou popularitu si získal v 90. letech v USA, kde byl hodně ovlivněn středomořskou kulturou Toskánska, Provence a Řecka.

Shabby Chic navozuje dojem rustikality

Charakteristické jsou pro něj prvky, které odkazují na různé historické a romantické styly. Nábytek Shabby Chic má uměle vytvořený opotřebený vzhled, navozující dojem rustikality.

Kromě solitérních kousků nábytku a četných dekorací především s květinovým motivem (například tapety či keramické obklady a dlažba) si Shabby Chic libuje v pastelových barvách, nejčastěji v odstínech růžové, tyrkysové, bledě modré, fialové a žluté. Ty se obvykle kombinují s jemnými šedými, béžovými nebo smetanovými tóny.

Využijete židli po babičce i stůl z bazaru

Nábytek ve stylu Shabby Chic by měl být většinou bílý až krémový a jeho linie by měly být spíše oblé. Židle a pohovky jsou nadměrně velké, protože jejich hlavním kritériem je pohodlnost.

V interiéru ve stylu Shabby Chic můžete dát dohromady židli po babičce, stůl z bazaru i nový nábytek, který by ale měl mít znaky opotřebení, jako jsou třeba oloupaný nebo popraskaný lak, neošetřené dřevo, zrezlý kov a odřené rohy.

Všechno musí vypadat opotřebovaně

Starodávně musí vypadat i textilie a čalounění. Závěsy, záclony, polštáře a ubrusy by měly být převážně ze lněných látek. Čalounění na nábytku prostě musí vypadat opotřebovaně, musí být vybledlé, ale zároveň by mělo lákat k příjemně měkkému posezení.

Povlaky na polštářích mohou být mírně pomačkané, podobně by měly vypadat i další dekorační látky. U nových textilií docílíte jakési iluze „starodávnosti“ tak, že je namočíte do vody obarvené černým čajem.

Stylem Shabby Chic nikoho neurazíte a nic s ním nezkazíte. Můžete ho bez obav kombinovat se stylem venkovským, středomořským, ale třeba i se stylem skandinávským. Pokud jste ale naladění úplně jinak, zkuste třeba styl Wabi Sabi, o kterém jsme psali zde.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu