Hledáte inspiraci pro vaše bydlení? Zkuste styl Shabby Chic
Styl Shabby Chic má příjemnou vlastnost v tom, že není nákladný. Naopak, díky němu využijete i ty věci, které byste jinak už dávno vyhodili. Jinými slovy, Shabby Chic si libuje v jakési "údržbové neúdržbě“.
Shabby Chic vznikl ve Velké Británii v osmdesátých letech 20. století, přičemž za zakladatelku je považována designérka Rachel Ashwellová. Velkou popularitu si získal v 90. letech v USA, kde byl hodně ovlivněn středomořskou kulturou Toskánska, Provence a Řecka.
Shabby Chic navozuje dojem rustikality
Charakteristické jsou pro něj prvky, které odkazují na různé historické a romantické styly. Nábytek Shabby Chic má uměle vytvořený opotřebený vzhled, navozující dojem rustikality.
Kromě solitérních kousků nábytku a četných dekorací především s květinovým motivem (například tapety či keramické obklady a dlažba) si Shabby Chic libuje v pastelových barvách, nejčastěji v odstínech růžové, tyrkysové, bledě modré, fialové a žluté. Ty se obvykle kombinují s jemnými šedými, béžovými nebo smetanovými tóny.
Využijete židli po babičce i stůl z bazaru
Nábytek ve stylu Shabby Chic by měl být většinou bílý až krémový a jeho linie by měly být spíše oblé. Židle a pohovky jsou nadměrně velké, protože jejich hlavním kritériem je pohodlnost.
V interiéru ve stylu Shabby Chic můžete dát dohromady židli po babičce, stůl z bazaru i nový nábytek, který by ale měl mít znaky opotřebení, jako jsou třeba oloupaný nebo popraskaný lak, neošetřené dřevo, zrezlý kov a odřené rohy.
Všechno musí vypadat opotřebovaně
Starodávně musí vypadat i textilie a čalounění. Závěsy, záclony, polštáře a ubrusy by měly být převážně ze lněných látek. Čalounění na nábytku prostě musí vypadat opotřebovaně, musí být vybledlé, ale zároveň by mělo lákat k příjemně měkkému posezení.
Povlaky na polštářích mohou být mírně pomačkané, podobně by měly vypadat i další dekorační látky. U nových textilií docílíte jakési iluze „starodávnosti“ tak, že je namočíte do vody obarvené černým čajem.
Stylem Shabby Chic nikoho neurazíte a nic s ním nezkazíte. Můžete ho bez obav kombinovat se stylem venkovským, středomořským, ale třeba i se stylem skandinávským. Pokud jste ale naladění úplně jinak, zkuste třeba styl Wabi Sabi, o kterém jsme psali zde.