Wabi Sabi, styl pro ty, kteří chtějí mít doma něco originálního

 Tipy a inspirace 
25. února 2018 12:10 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vyznává jednoduchost, minimum dekorací i nábytku Internet
Nebaví vás sériově vyráběný nábytek nebo doplňky interiéru a chcete mít doma něco výjimečného? Možná by vás mohl oslovit styl Wabi Sabi, který pochází z Asie.

Krásu hledá v nedokonalosti

Tohle prastaré japonské umění vyznává jednoduchý a intuitivní způsob života, který klade důraz na nalezení krásy v nedokonalosti a přijetí přirozeného cyklu růstu a rozpadu. Vztahem člověka a přírody se zabývá i stavební biologie, o které jsme psali zde.

Wabi Sabi se řídí třemi základními principy: nic netrvá, nic není dokončeno a nic není dokonalé. Tenhle styl si opravdu nepotrpí na zdobnost, takže tady nehledejte složité vzory či struktury.

Wabi Sabi nás vrací k přírodním tvarům

Návrat k učení Wabi Sabi si v interiéru současnosti vybírá především hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy se hojně využívají přírodní tvary, asymetrie, nepravidelnost a mírnost v používání ostrých linií.

Jako stavební materiál je maximálně adekvátní pohledový beton. Jednoduchý je i samotný koncept, minimum dekorací a na naprosté minimum se dostalo i zařízení interiéru nábytkem. Exteriér a interiér není jasně definován a převládá hlavně otevřený prostor.

Kořeny má v místní japonské kultuře

Wabi Sabi má své kořeny v místní japonské kultuře. Její barvy vytvářejí světlo, mír a harmonii. Wabi znamená přírodní jednoduchost, čistotu a eleganci. Sabi představuje klidnou krásu jako objekt, který časem získá patinu.

Styl Wabi Sabi zatím u nás není příliš známý a rozšířený, skoro by se dalo říci, že v našich zeměpisných šířkách a délkách teprve čeká na své objevení. Jestli vás oslovil, nebojte se stát jeho průkopníky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu