Popusťte uzdu fantazii a vyzkoušejte doplňky z proutí, bambusu či rákosu

 Interier 
18. února 2018 14:50 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Často je přírodní nábytek vyráběn ručně Shutterstock
Originální, přírodní nábytek nemusí být drahou záležitostí. Stačí popustit uzdu fantazii a využít nejen dřevo, ale také další přírodní materiály. Každý se hodí na něco jiného, ale k dekorativnímu doladění domácí atmosféry můžete použít všechny.

Dřevěný nábytek patří stále k nejoblíbenějším. Přírodní dřevo je ideální pro svou pevnost, stálost, čistotu, krásu a navíc je vhodné i pro alergiky. Existují však i další přírodní materiály na bázi dřeva, které můžete směle vyzkoušet. Patří mezi ně zejména proutí (ratan, vrba), bambus a rákos.

Ratanové proutí

Ratan je přírodní produkt, který roste pouze v tropickém klimatickém pásmu. Po vytěžení se proutí suší ve speciálních sušárnách a následně se zpracovává. Do požadované formy jsou ratanové tyče tvarovány v horké páře. Hotové výrobky jsou ukládány do přepravních kontejnerů. Vzhledem k následnému přechodu kontejneru s ratanovým nábytkem přes různá klimatická pásma může dojít ke vzniku plísně na povrchu ratanových výrobků. Naštěstí se dá jednoduše odstranit a její objevení nemá rozhodně žádný vliv na životnost a užitnou hodnotu ratanového nábytku a doplňků.

Často bývá ratan zaměňován s bambusem, protože navenek jsou si tyto dvě rostliny velmi podobné. Ratan je oproti bambusu mnohem ohebnější. Při zpracování je po odloupnutí vnější slupky v horké páře ohýbán a může být formován do téměř libovolného tvaru. Po vychladnutí a uschnutí si zachovává požadovaný tvar a lze jej použít pro výrobu ratanového nábytku a různých dalších výrobků. Slupka, která byla dříve z ratanu odstraněna, se používá na výrobu rohože a jako spojovací materiál u výrobků. Jak ošetřovat ratanový nábytek jsme psali zde.

Bambus

Zatímco ratan je masivní dřevina, bambus je oproti tomu velmi tvrdá a neohebná dutá rostlina, která se na dálném východě používá především ve stavebnictví. Bambus je souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Jsou vesměs řazeny do podčeledi bambusové. Největší druhy dorůstají do výšky až přes 40 metrů. Slouží jako materiál pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru a oděvů, nebo také jako potravina. Z bambusu se mimo jiné dají vyrobit také hudební nástroje, jízdní kola a dokonce automobil. Venkovní bambusové rolety je třeba ošetřit - psali jsme zde.

Rákos

Zatímco v minulosti sloužil rákos jako plnohodnotný materiál pro výrobu doškových střech, dnes je toto využití spíše výjimkou. Spíše se velmi často používá ve formě zpracovaných rohoží. Slouží tak nejčastěji k obložení zdí či stropů. Skvěle se hodí pro umístění za postel či na stěnu obývacího pokoje. Štípaný rákos je skvělým řešením tam, kde stropy a zdi nejsou příliš rovné. Rákos opticky veškeré nerovnosti zamaskuje. Ve stavebnictví se rákos nepoužívá jen na stavbu střech. Ve formě rohoží ho lze umístit pod omítku, čímž se zvýší tepelná izolace stavby. Vyrábí se z něj také izolační desky. Rákos také slouží pro výrobu paravánů, přístřešků či velkých slunečníků. Rákos obecný je statný, výběžkatý, šedozelený, hlouběji kořenící mokřadní druh. Vytváří podzemní i nadzemní duté, článkované oddenky, které mohou být dlouhé až 4 m. Z  nich vyrůstají až přes 10 m dlouhé kořenující výhony. Z uzlin oddenku vyrůstají stébla. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu