Největší mýty, které panují kolem akustiky u dřevostaveb

V moderních montovaných domech může být úplné ticho
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
17. února 2018 14:16 / Pixabay
  0   0
Hlučnost dřevostavby bývá často jedním z mýtů, který se s montovanou technologií výstavby spojuje. Dřevostavbám se všeobecně vyčítá, že se zvuk lehkou konstrukcí nekontrolovaně šíří, zejména v případě dvoupodlažního domu. Skutečnost může být zcela jiná!

Každý dům by měl mimo jiné také odolávat hluku z vnějšího i vnitřního prostředí. I když se vlastnosti konstrukce v závislosti na technologii výstavby liší, vždy se dá dosáhnout výtečných řešení. 

Dřevostavba versus cihla

Vícevrstvé stěny dřevostavby bez problému dosáhnou perfektní neprůzvučnosti. Na rozdíl od zděných konstrukcí navíc existuje mnoho způsobů, jak neprůzvučnost ještě vylepšit. Zatímco u zdiva záleží prakticky na tloušťce a hmotnosti konstrukce, u dřevostavby jde o druh jednotlivých vrstev, jejich vzájemné uspořádání a připevnění, jejich vzdálenost, vzdálenost nosných sloupků i velikost a výplň dutého prostoru mezi nimi. 

Jak zajistit dobrou akustiku

Neprůzvučnost, která určuje akustiku v domě, rozlišujeme na stavební a kročejovou. Kročejová (kroková) neprůzvučnost řeší přenos hluku stavební konstrukcí. Taková situace běžně nastává, pokud člen rodiny například chodí v podkroví po podlaze a jiný člen rodiny v přízemí slyší jeho pohyb při chození. Hluk, který tak vyvolá člen rodiny chodící v podkroví, se přenáší přes stavební konstrukce do přízemí. Jednoduchým řešením takového problému je například oddělení podlahy od stěn a zbylých částí skladeb podlahy pružnou podložkou.

Ideální řešení

Stavební (vzduchová) neprůzvučnost říká, jak správně oddělit prostory (například přízemí a podkroví v domě), aby se eliminovala hladina zvuku, který se přenáší vzduchem z jednoho prostoru přes pevnou překážku (strop) do druhého prostoru.
V praxi to znamená, že když některý člen rodiny hraje na hudební nástroj v podkroví,  jiný člen rodiny by neměl slyšet tento zvuk v přízemí. Ideálním řešením, jak omezovat přenos zvuku, je například použít do skladby podlahy deskové materiály o vyšší objemové hmotnosti. Tímto řešením je následně dosaženo, že podstatná část zvuku je zpět odražena do místnosti, kde tento zvuk vnikl.

Další zlepšováky

Stavební akustiku nejen stropu můžete zlepšovat pomocí mnoha dalších způsobů, jako je například podhled stropu, použití správných izolačních materiálů a spojů deskových materiálů tvořící konstrukci podlahy. V moderních dřevostavbách se využívají také  stěpkocementové desky či polyuretanová pěna. Akustice v domě výrazně pomohou také koberce, tapety i závěsy. 

Na co dát pozor

Mezi důležité aspekty, které jsou nedílnou součástí akustiky každé dřevostavby, patří také nejrůznější spoje. Jedná se například o detail připojení schodiště i jeho celkovou konstrukci, vnitřní dveře, prostupy kvůli rozvodům topení či vzduchotechniky a obecně všechny spoje v konstrukci. Ideální je vše pečlivě probrat s projektantem nebo architektem. Jak akustiku ovlivňují příčky, jsme psali zde.

Marcela Plachá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu