خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Praskají vám doma často žárovky? Výměna problém nevyřeší

Časté praskání žárovek má své důvody
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
15. února 2018 09:22 / Shutterstock
  7   17
Nepříjemnou situaci, kdy přijdete unavení domů, sáhnete po vypínači a zjistíte, že vám opět praskla žárovka, zažil asi každý. Je normální, že žárovka má určitou životnost. Pokud vám ale doma žárovky praskají nezvykle často, jde o vážnější problém, který je třeba řešit.

Pokaždé je to stejné - když rozsvítíte, ozve se rána a je po žárovce. Někdy stačí vyměnit jen zčernalou žárovku, jindy musíte i znovu zapnout vyhozené pojistky. Je třeba si ale uvědomit, že pokud tato situace nastává ve vaší domácnosti neúměrně často, jde o vážnější technickou komplikaci. Jestli už máte věčných reklamací žárovek po krk, raději si povolejte domů elektrikáře. O tom, jak v domě nebo bytě řešit osvětlení, jsme psali zde.

Příčiny praskajících žárovek

Důvodů, proč v některých domácnostech žárovky praskají jako na běžícím páse, může být hned několik. A pouhá výměna žárovky za jiný typ nemusí problém vyřešit.

Zda nedochází v síti k přepětí, lze zjistit přeměřením elektřiny. Pokud proud kolísá nebo je napětí příliš vysoké, žárovky budou trpět. Ke zkratu může dojít také přímo v objímce svítidla.

Zakoupená přepěťová ochrana tento problém bohužel většinou nevyřeší, návštěvě elektrikáře se tak nevyhnete.

Dalším problémem může být málo utažený drát ve svítidle, který jiskří. Neustálé připojování a odpojování elektřiny má pak i na kvalitní žárovky razantní dopad.

Přepálené vlákno nebo prasklé sklo

Důležité je vždy brát ohled na to, zda se v žárovce přepaluje vlákno, nebo jestli praská samotná žárovka.

V případě přepáleného vlákna žárovka zčerná. Nejčastějším důvodem tohoto poškození žárovky je již zmíněné přepětí.

Jestliže praská samotné sklo žárovek, pak je problém pravděpodobně v nevhodné konstrukci světla. Řešením tohoto problému je osazení slabšími žárovkami nebo výměna celého světla. V tomto případě se opravdu vyplatí připlatit si za kvalitní svítidlo.

Wolframové vlákno

Kvalita žárovek s wolframovým vláknem je mnohem menší, než bývala kdysi. Problém praskání klasických žárovek však není až tak v této snížené kvalitě, ale spíše v samotných vlastnostech wolframu.

Čas se podepíše na většině věcí a ani u wolframu tomu není jinak. Původně celistvé vlákno mění strukturu a stává se z něj řada vzájemně držících krystalů. Proces rekrystalizace se navíc mnohonásobně urychluje, jestliže je wolfram zahříván – tedy využíván jako součást žárovky.

Spojení jednotlivých krystalů se výrazně oslabuje, ve wolframovém vláknu a ostatních vnitřních součástech žárovky dochází k tepelnému pnutí. Kvůli přeměně vlákna na krystaly vznikají slabá místa, která dříve či později vinou přetížení spojů prasknou.

Investice do jiných materiálů, ať už LED nebo zářivek, se tak v tomto případě podle odborníků opravdu vyplatí.

📷
3
fotografie
Pavel Suchý | inStory.cz
Kam dál?
Elektrický, plynový nebo indukční sporák?
LED panely, určené pro stropní instalace dovedou vyčarovat v interiéru krásné divadlo,…
Pohony budoucnosti v zimní technice
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Úžasný jev na noční obloze. Jak vzniká a kdy ho můžeme pozorovat?

Tech

Budoucnost vlakové dopravy: První vodíkem poháněný vlak na světě má nulové emise

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní sladidlo bez kalorií