Jak rozdělat snadno oheň v kamnech? Budete překvapeni, co můžete použít

 Tipy a inspirace 
08. února 2018 15:53 / Bronislava Silná
  22   29
📷
4 fotografie v galerii
Plápolající oheň se někdy nedaří rozdělat Pixabay
Mrazivé počasí doslova vyzývá k zatopení v kamnech. Někdy ale není po ruce podpalovač a můžeme mít problém oheň rozdělat. Přinášíme některé rady, jak postupovat.

Je jasné, že pokud máte dobře proschlé třísky, stačí vlastně jen škrtnout sirkou a podaří se rozdělat oheň vždy. Někdy ale takto připraveni nejsme. Také se může stát, že si pronajmeme chatu v domnění, že je vše k dispozici a po příjezdu musíme improvizovat. Vyneseme popel, vyčistíme sklo třeba podle návodu v článku zde, ale jak na zapalování?

Výroba třísek a materiál na podpal

I když není k dispozici sekera, můžeme vyrobit třísky pomocí pevného kuchyňského nože. Polínko z měkčího dřeva si dáme na kuchyňské prkénko a nůž použijeme k oddělení jednotlivých třísek. Kromě tohoto je dobré si sehnat materiál, který dobře a delší dobu hoří. Výhodné jsou třeba obaly od vajíček či karton z některých krabic. Do topeniště dáme obaly či karton, navrch dáme třísky a jemnější dřevo. Zapálíme a při troše štěstí se oheň rozhoří.

Využití svíčky

Někdy se dřevu příliš nechce hořet. Zvlášť tehdy, když nemáme k dispozici materiál na podpal a dřevo je vlhčí. V tom případě, máme-li k dispozici svíčku, máme vyhráno. Vložíme ji do kamen a vytvoří nám trvalý základ, od kterého se rozhoří i navlhlé třísky, neboť plamen svíčky je vysuší. Jestliže máte vosku více, můžete ho nechat roztéct a polít jím třísky. Stanou se výrazně hořlavé a oheň se rychle rozhoří.

Využití hořlaviny

Tento způsob patří mezi méně bezpečné. Budete-li ale postupovat opatrně, nemůže se nic špatného stát, ale bude to na vaši odpovědnost. Jde vlastně o to, že buď namočíte kousky dřeva například do benzinu do sekačky, nebo lépe do petroleje a následně zapálíte, nebo vložíte do kamen kousek vaty napuštěný hořlavinou či hadřík, který bude touto vysoce hořlavou kapalinou nasátý. Benzinu stačí malé množství. Zápalné jádro obložíme dřevem a vhodíme sirku. Nebezpečí hrozí tehdy, pokud byste dali benzinu příliš mnoho. Proto se snažte tomuto extrému vyhnout.

Použijte ibalgin

Zajímavou náhražkou a v porovnání s benzinem zcela bezpečnou je využití tabletky ibalginu, kterou zbavíte vrchní barevné vrstvy. Zbytek je hořlavý a dá se použít jako malý podpalovač. Sice nevydřží hořet tak dlouho jako svíčka a nemá takovou razanci jako benzin, ale jde o zajímavou alternativu pro ty, kdo nemají nic jiného po ruce.

Vypravte se na chvojí

Vypravit se na chvojí je dobrá rada v létě, kdy je venku plno suchého dřeva. V zimě bývá situace složitější. Někdy ale seženete i v zimních měsících pěkně proschlé chvojí a jeho jehličí rychle a výrazně hoří. Pokud chvojí budete mít dostatek, přinutíte hořet i mokřejší dřevo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu