Nenechte protékat záchod. Ročně vás to může stát 18000 Kč

 Technika 
03. února 2018 07:28 / Marcela Plachá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Vodu je třeba hlídat a kontrolovat ista
Zdánlivé maličkosti nám mnohdy ušetří desetitisíce korun. Velmi častým nešvarem domácností je zejména zbytečně kapající voda z kohoutků nebo protékající záchod. Stačí pak odjet na prodloužený víkend a doma mezitím vytečou desítky litrů pitné vody.

Cena vodného a stočného rok od roku stoupá, a to navzdory tomu, že spotřeba vody na osobu dlouhodobě klesá. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla cena pitné vody meziročně v průměru o 1,10 Kč/m3 a cena stočného dokonce o 1,50 Kč/m3. Nesplachujte peníze do kanálu a pohlídejte si, aby pitná voda zbytečně neodtékala. 

Spočítejte si, kolik uteče 

Častou příčinou vysoké spotřeby vody je závada na splachovači toalety. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodinu, což jsou při dnešních cenách vody asi 2 Kč. Za jeden den je to už téměř 50 Kč, a pokud vám záchod protéká např. během vaší letní dovolené, zaplatíte už o 700 Kč víc.

Pokud by byla toaleta rozbitá celý rok, např. v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody! Jestliže jeden krychlový metr vody dnes tedy stojí zhruba 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta dohromady může činit 18 000 Kč, které doslova zbytečně odtekly do kanálu.

I kapající kohoutek může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Řešení

Ideální je řešit problém komplexně, což znamená koupit si kvalitní záchod. U něj je pak třeba nastavit dva typy splachování - s malým a velkým množstvím vody. Už jen díky správnému splachování ušetříte několik litrů vody denně. Vyplatí se také pro jistotu před každým odjezdem na dovolenou důsledně vypínat vodu. Použít můžete také moderní vodoměr, který umí na protékající vodu upozornit. Vodoměrů je na trhu velké množství, ale stačí i běžný, levnější typ. Tento vodoměr nainstalujete do koupelny a můžete si být jistí, že budete mít vodu pod kontrolou.

V praxi to vypadá i tak, že běžný vodoměr, který je vybaven radiovým modulem, pravidelně odesílá informace o průtoku vody do sběrnice dat. Software pak dokáže vyhodnotit, zda se jedná o běžný průtok způsobený lidským chováním nebo o nechtěný soustavný průtok způsobený závadou. Po pěti dnech soustavného úniku vody vás systém informuje prostřednictvím portálu, SMS nebo emailu. Jak opravit protékající záchod jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...