Pračky už mají tolik funkcí, že výběr té správné bývá složitý

 Technika 
28. ledna 2018 11:04 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr pračky má svá úskalí Shutterstock
Pokrok člověk nezastaví a jde to znát i ve světě praček. Dnešní spotřebiče už disponují tolika všelijakými funkcemi, že je s nadsázkou už jen otázkou času, kdy začnou pračky i samy věšet prádlo. Jenže právě široký výběr může běžnému spotřebiteli značně zkomplikovat rozhodnutí, jakou pračku si vybrat.

Mezi pračkami jsou obrovské rozdíly. Je proto nezbytně nutné si dopředu ujasnit své priority. Rozhodnutí vám mohou usnadnit znalosti nejen základních parametrů, ale i dalších pokročilých funkcí.

Přední, nebo vrchní plnění?

Úplně základním aspektem by měl být rozměr pračky. Sebelepší spotřebič, který se vám do koupelny či jinam nevleze, vám bude k ničemu.

Obecně platí, že do menších prostor se hodí pračky s horním plněním. Jednak jsou samy o sobě menší a jednak ušetříte i prostor před pračkou, který je nutný v případě bočního plnění, a to i užších typů.

Nevýhodou u praček s horním plněním je menší výběr, ale i tak lze vybrat pračku v různých cenových relacích a s rozmanitými funkcemi. I vrchem plněné pračky, i když jsou „obecně menší“, pak můžou mít velké kapacity praní třeba 10 kg.

Pokud ale neřešíte milimetry či centimetry, je lepší pračka s bočním plněním. Umožní snazší manipulaci s prádlem, má lepší stabilitu a na vrchu pračky ještě získáte odkládací prostor, kam si můžete poskládat třeba ručníky nebo prací prášky, případně lze na pračku postavit i sušičku. O tom, jak vybrat správnou sušičku prádla, jsme psali zde. Nevýhodou pračky s bočním plněním může být ale to, že ne u každého typu lze přidat prádlo do pračky i během praní.

Na trhu jsou k dostání také vestavné pračky, které se dají zabudovat třeba do kuchyňské linky. Velmi často se ale tyto pračky vyznačují větší hlučností, tak je třeba s tím počítat.

Kapacita bubnu

Dalším důležitým parametrem je kapacita bubnu. Jde o to, jak početnou domácnost máte a jak často chcete prát. Některé pračky pojmou pět kilogramů prádla, jiné sedm, 10 nebo i 12 kilogramů. Pračka, která pojme 12 kg prádla, je ale i dnes spíše raritou.

Při výběru si dejte pozor také na to, aby buben nebyl příliš mělký – v tom případě se může při plnění stát, že vám prádlo bude vypadávat zpět z pračky ven. Také není dobré, pokud má buben příliš velké otvory pro průchod vody. Není pak příliš šetrný k prádlu.

Na spotřebě záleží

Ani v současné době není dobré opomíjet spotřebu, ať už vody nebo elektřiny. Není tedy od věci prohlédnout si pořádně energetický štítek pračky, kde všechny potřebné údaje najdete. Logika je jasná, čím menší spotřeba, tím lépe pro váš rodinný rozpočet.

Tichý chod ocení i sousedé

Hlučnost pračky není radno podcenit. Příliš hlučná pračka navíc nemusí obtěžovat jen vás, ale i sousedy. Rozhodně se tedy zaměřte i na údaj o hlučnosti v technických parametrech.

  • 50 dB: tichá pracovna – hlučnost špičkové pračky při praní
  • 60 dB: běžný hovor – zvuk levné pračky při praní
  • 70 dB: puštěný televizor – hlasitost špičkové pračky při odstřeďování prádla
  • 80 dB: puštěný vysavač v blízkosti – hluk levné pračky při odstřeďování prádla

Bezpečnost na prvním místě

Hodně lidí se zajímá také o bezpečnost pračky. Dnešní pračky mají už řadu chytrých funkcí, díky kterým nevytopíte sousedy ani v případě poruchy. Mezi základní systémy patří například Aqua Stop, což je ochranný mechanismus, který chrání před únikem vody při poruše pračky nebo poškození přívodní hadice.

Další chytrou funkcí je ochrana proti přetečení – systémy, které hlídají stav vody ve spotřebiči a v případě poruchy zabrání vytékání vody z pračky ven. Nedílnou součástí moderních praček je i dětská pojistka, kterou ocení snad každá maminka.

Speciální funkce

Moderní pračky toho ale umí nabídnout podstatně více. Některé dokáží prát extra šetrně, extra efektivně, nebo prostě a jednoduše chytře – třeba je spustíte na dálku telefonem a prádlo na vás čeká vyprané po příchodu domů. Pračky v tomto případě komunikují s telefonem obvykle přes Wi-Fi.

Mnohé pračky mají i funkci nazvanou 6. smysl, SensiCare či Fuzzy Logic a podobně. Zpravidla jde o hodně užitečnou funkci – senzory poznají, jaké je množství prádla a jak je špinavé, a podle toho pračka sama upraví parametry praní. Je díky tomu účinnější a efektivnější.

Relativní novinka je parní praní – známé pod marketingovým názvem TrueSteam. Horká pára pomáhá proti mačkání, odstraňuje nepříjemné pachy a důkladně (ale šetrně) zničí alergeny. Navíc vodní pára nepracuje s žádnými chemikáliemi, takže je takové praní vhodné i pro lidi s citlivou pokožkou.

Ať už si pořídíte jakoukoliv pračku, nezapomínejte na to, že o ni musíte dobře pečovat, aby vám mohla dlouho a dobře sloužit. I pračku je třeba například čas od času vyprat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte